środa, 7 września 2011

"Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka"

Autor: Anna Jankowska
Tytuł: "Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka"
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Rodzicem człowiek się staje, nie rodzi; w obliczu problemów i wyzwań, jakie wiążą się z tą misją często stajemy zagubieni, bezradni, zdesperowani, na progu wytrzymałości psychicznej, pełni nadziei, by nasze starania wychowawcze przyniosły pożądany skutek, a zarazem głębokiego lęku, czy aby na pewno podołamy temu zadaniu. Realizując pragnienie ukształtowania wartościowego i szczęśliwego człowieka często - świadomie lub nie - popełniamy rozmaite błędy, które wynikają bądź to z przykrych doświadczeń z własnego dzieciństwa, bądź po prostu z niewiedzy.
Na szczęście jest coś, co może okazać się dla każdego rodzica niezastąpioną, wartościową i wszechstronną pomocą w trudzie wychowania dziecka.

Trudne tematy dla mamy i taty, czyli jak wychować dziecko na człowieka to najlepszy poradnik poświęcony tej kwestii, jaki kiedykolwiek czytałam. A przewinęło się ich sporo przez moje ręce w ciągu dwunastoletniego życia mojej córki:)

Ten zachwycił mnie przede wszystkim szerokim wachlarzem omawianych zagadnień; poruszane w nim kwestie dotyczą bowiem nie tylko uniwersalnych, ponadczasowych problemów wychowawczych, z jakimi borykały się całe pokolenia rodziców, lecz także wyzwań, jakie stawia przed rodzicami współczesna, szybko zmieniająca się rzeczywistość, tak odmienna choćby od tej, jaką pamiętamy z naszego dzieciństwa.

Dzięki przejrzystemu i czytelnemu układowi stron, pogrupowaniu tematów i zagadnień oraz wyeksponowaniu najważniejszych treści, czytelnikowi łatwiej jest znaleźć interesującą go kwestię, wychwycić najistotniejsze informacje, zapamiętać najbardziej ważkie punkty.
Poradnik szczegółowo i wyczerpująco omawia każdy poruszany problem na konkretnym przykładzie z życia wziętym; rozpatruje go pod kątem psychosocjologicznym z perspektywy zarówno rodzica, jak i dziecka; ukazuje wszelkie możliwości, jakie znaleźć można nawet w najbardziej wydawałoby się beznadziejnej sytuacji; wskazuje przykładowe błędy w postępowaniu, uczy w jaki sposób ich unikać, nakreśla prawidłowe reakcje i koryguje zachowania; udziela konkretnych, fachowych rad i wskazówek dostosowanych do okoliczności w sposób zrozumiały, życzliwy i pozbawiony moralizatorskiego tonu co sprawia, że poradnik spełnia powierzone mu zadanie w stu procentach!

Jakie kwestie konkretnie omawia poradnik? Porusza sprawy dotyczące kształtowania dziecięcej osobowości oraz relacji wewnątrzrodzinnych; pokazuje, w jaki sposób przekazać dziecku wartości, wzmacniać więzi rodzinne, budować i utrzymać autorytet, formować prawidłowe postawy rodzicielskie; wskazuje błędy, jakie najczęściej są popełniane przy okazji tych kwestii oraz pokazuje, jak się ich wystrzegać.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest sprawa emocji, jakim najczęściej ulegają członkowie rodziny oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Czytelnik dowie się, jak najlepiej pielęgnować i okazywać miłość, radzić sobie z zazdrością, walczyć z dziecięcymi lękami, budować wzajemny szacunek, uczyć dziecko prawidłowych postaw, np. uczciwości, tolerancji, gospodarowania pieniędzmi, nawiązywania przyjaźni, wyrażania empatii i altruizmu. Istotnym uzupełnieniem tych wywodów są ilustrujące je realistyczne, życiowe przykłady stanowiące nieocenioną pomoc w codziennych sytuacjach życiowych. Uświadamiają one ponadto, jak trudno jest kontrolować emocje, radzić sobie z własnymi słabościami i przekazywać dziecku prawidłowe wzorce zachowań.

Poradnik Trudne tematy dla mamy i taty porusza również trudne i bolesne sprawy, z jakimi często mamy do czynienia w łonie rodziny: kłótnie rodziców, dziecięce awantury, rozwód, różne oblicza przemocy (od tej fizycznej poprzez molestowanie seksualne aż po przemoc psychiczną), pobyt w szpitalu, śmierć bliskiej osoby. Radzi, w jaki sposób im zapobiegać, minimalizować straty, oswajać - w zależności od sytuacji. Wskazówki są bezcenne i niezwykle wartościowe.

Poradnik porusza także zagadnienie, które jest zmorą każdego rodzica, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o seksie. Jestem pewna, że ta lektura pozwoli wielu z nas przełamać lody i zrobić w tej kwestii to, co do nas należy.

Jestem pod wielkim wrażeniem wszechstronności i profesjonalizmu tej książki oraz tego, co ma do zaoferowania zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Dotyka ona tak oszałamiająco różnorodnej tematyki, omawia tak wiele zagadnień i problemów, proponuje tyle cennych rozwiązań na tak wielu płaszczyznach, że błędem byłoby nie skorzystać z zawartej w niej mądrości. Poradnik ten nie tylko pomaga stać się lepszym, bardziej świadomym rodzicem, lecz także wychować dziecko na wartościową jednostkę, gdyż - cytując za redaktorem - wprawdzie nie ma uniwersalnego sposobu na dobre życie, ale nawet najtrudniejszą i najbardziej skomplikowaną codzienność można oswoić pod warunkiem, że włoży się w to dużo serca, wytrwałości i... odrobinę wiedzy.
Zachęcam gorąco wszystkich rodziców do zmierzenia się z trudem wychowawczym z pomocą tej oto książki; ja na pewno będę wracać do tej lektury jeszcze po wielekroć.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/72396/trudne-tematy-dla-mamy-i-taty---czyli-jak-wychowac-dziecko-na-czlowieka/opinia/3731469#opinia3731469 


książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

5 komentarzy:

 1. Witam, tu mąż autorki "Trudnych tematów...", dziękuję za piękną recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Marku, bardzo mi miło; a pochwały pod adresem książki jak najbardziej zasłużone:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że bardzo ciekawy poradnik w którym nie brak odpowiedzi na trudne tematy, chętnie zatem jako rodzic zapoznam się bliżej z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że takie poradniki na pewno mogą być pomocne dla młodych rodziców :) Zawsze znajdą tam jakąś nową radę :)
  Ale w tej chwili to nie pozycja dla mnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. cyrysia - oj, zachęcam! Mnie bardzo ujęło to, że nie ma tutaj żadnego mędrkowania, jakbym rozmawiała z dobrym przyjacielem:) Z jednej strony polecam jak najbardziej, z drugiej - oby nigdy nie był Ci potrzebny!

  miqaisonfire - ale na przyszłość będzie jak znalazł xD

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.