środa, 28 września 2011

"Pustelnia z widokiem na Raj"

Autor: Radosław Lemański
Tytuł: "Pustelnia z widokiem na Raj"
Wydawnictwo: Drzewo Laurowe

Pustelnia z widokiem na Raj jest książką pod wieloma względami niezwykłą. Jej treść jest właściwie zapisem rozmowy, jaką przeprowadził autor z bratem Elizeuszem, eremitą mieszkającym na górze Cierniak w Radochowie. Jej tematem - rozważania i refleksje dotyczące miejsca człowieka we współczesnym świecie, poszukiwania własnego przeznaczenia, więzi z Bogiem, życia w zgodzie z samym sobą i otaczającym nas światem - tym ciekawsze i cenniejsze, bo wyrażone przez człowieka, który od kilkunastu lat z własnego wyboru egzystuje z dala od głównego, hałaśliwego nurtu życia spoglądając na świat z dystansu, pozostając w jego cieniu.

Bycie eremitą w dzisiejszych czasach trąci myszką, wydaje się staroświeckie, niepotrzebne i dziwaczne i choć pustelnicze życie wcale nie jest jakimś ewenementem wśród współczesnych zakonników, to jednak nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem - czy to ze strony współbraci, czy też społeczeństwa.
Brat Elizeusz udowadnia, że taki styl życia podyktowany jest głęboką wewnętrzną potrzebą i może okazać się doskonałą odpowiedzią na wszechobecny chaos panujący w dzisiejszych czasach, konsumpcjonizm, degradację wartości, duchowy niedosyt i wewnętrzne ubożenie, na wszelkie nurtujące człowieka wątpliwości i pytania do tej pory pozostające bez satysfakcjonującej odpowiedzi.

I choć samotnicze życie pełne jest codziennych trudów, wewnętrznych zmagań z samym sobą, jest także wyzwaniem, któremu warto stawić czoła. Odosobnienie pomaga w wyciszeniu, odświeżeniu umysłu, który w oderwaniu od zewnętrznych bodźców łatwiej odnajduje równowagę duchową; sprzyja kontemplacjom, pozwala nabrać dystansu do świata, ustalić życiowe priorytety, wybrać drogę zgodną z własnym sumieniem i przekonaniami, a także zahartować ciało i ducha w zwalczaniu wszelkich pokus i słabości oraz - usłyszeć głos Boga.
Brat Elizeusz zachęca do stworzenia swojej własnej pustelni - spokojnego zakątka, w którym bez przeszkód można oddawać się medytacjom, zatrzymać w biegu, nabrać nowych sił i energii na dalszą drogę przez życie, odnaleźć siebie - i być może Boga.

Pustelnia z widokiem na Raj zawiera ponadto interesujące spostrzeżenia i obserwacje dotyczące współczesnego człowieka, jego stylu życia, potrzeb, dylematów. Z pewnością odnajdzie się w nich nie tylko chrześcijanin, lecz każdy człowiek trawiony poczuciem zagubienia, wyalienowany we współczesnym świecie, oszołomiony jego tempem, poszukujący wartościowych wskazówek i rad, jak odnaleźć sens życia, szczęście oraz samego siebie.
Życiowe, głęboko ludzkie, a jednak filozoficzne rozważania nad naturą człowieka czy fundamentalnymi zagadnieniami metafizycznymi i ontologicznymi od zawsze zajmującymi ludzkie myśli nie tylko skłaniają do refleksji, lecz również zachęcają do własnych eksploracji tego tematu.
Przemyślenia nie są zawiłe, na siłę udziwniane czy sztucznie komplikowane - swoją mądrością, prostotą i świeżością spojrzenia zaskakują i nastrajają refleksyjnie.

Z początku podeszłam do książki dość sceptycznie - ostatnia rzecz, jakiej potrzebowałam, to przemyślenia nawiedzonego eremity nie mającego pojęcia o życiu. Jednak w trakcie lektury zmieniłam nastawienie; zaintrygowało mnie, dlaczego ktoś wybiera taką właśnie drogę życiową i co nim kieruje; byłam ciekawa, co ma on do zaoferowania współczesnemu czytelnikowi. Jak się okazało - całkiem sporo, w dodatku refleksje zostały przekazane w sposób nienachalny, trafiający swoją prostotą i głębią wprost do odbiorcy; może nie jest to lektura porywająca i specjalnie odkrywcza, niektóre rady brzmią naiwnie i z pozoru nieżyciowo, jednak z całą pewnością pomagają nabrać potrzebnego dystansu do świata, przypomnieć o tym, co jest naprawdę ważne, pomóc w codziennych zmaganiach z życiem.
Serdecznie polecam, bo warto sięgnąć po tę lekturę.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/111296/pustelnia-z-widokiem-na-raj/opinia/3966146#opinia3966146 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Drzewo Laurowe - serdecznie dziękuję!

3 komentarze:

 1. Tematyka zdecydowanie interesująca, więc z chęcią przeczytam tę książkę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, raczej nie moje klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie czuje zainteresowania ogólną fabułą tej książki, wiec na chwilę obecną wstrzymam się z jej kupnem.

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.