poniedziałek, 12 września 2011

"Pogoda i klimat"

Autor: Christiane Dorion
Tytuł: "Pogoda i klimat"
Wydawnictwo: Debit


Nie wyobrażam sobie, by jakiekolwiek dziecko przeszło obojętnie obok książki z równie piękną, barwną, zachęcającą do natychmiastowego zapoznania się z jej zawartością, okładką. A kiedy walory estetyczne przykują już dziecięcą uwagę, bardzo szybko okaże się, że fantastyczna oprawa to zaledwie zapowiedź prawdziwych cudów, jakie książka w sobie mieści.

Pogoda i klimat to rewelacyjna, niebywale atrakcyjna i ambitna pod względem wizualnym i merytorycznym książka, która w wyjątkowo przystępny sposób objaśni dziecku mechanizmy powstawania rozmaitych zjawisk atmosferycznych, prawa rządzące pogodą i klimatem w zadziwiająco szerokim zakresie, a więc zapozna się z podstawami wiedzy o otaczającym nas świecie.
Choć poruszana tematyka może wydawać się skomplikowana i zawiła, została przedstawiona w tak zrozumiały i intrygujący sposób, że z pewnością zafascynuje i odegna nudę od najbardziej nawet wybrednego malucha.
Książka jest nadzwyczaj wszechstronną i atrakcyjną publikacją stanowiącą cenne i wyczerpujące źródło informacji na temat pogody, klimatu, ich składników i zmian.
Liczne fakty, ciekawostki i wiadomości wzbogacają niesamowite, trójwymiarowe schematy (obrazujące np. obieg wody w przyrodzie, powstawanie huraganów), pociągane wypustki, pokrętła oraz zakamuflowane strony i klapki, których odkrywanie zachęca dziecko do samodzielnych poszukiwań odpowiedzi na stawiane pytania.

Pogoda i klimat porusza bardzo różnorodne kwestie mieszczące się w tej tematyce. Dziecko nie tylko znajdzie tu szczegółowe, a zarazem proste w odbiorze odpowiedzi na podstawowe pytania, czyli co to jest pogoda i klimat, lecz także zapozna się ze składnikami pogody, sposobami ich powstawania; dowie się, skąd bierze się deszcz, dlaczego wieje wiatr, co to jest smog i efekt cieplarniany. Nauczy się rozpoznawać różne rodzaje chmur, rozróżniać strefy klimatyczne, odczytywać mapę pogody. Dzięki prostym i interesującym doświadczeniom do samodzielnego wykonania dowie się, co to ciśnienie powietrza i front atmosferyczny. Zabawny przepis na huragan z pewnością na długo zostanie w pamięci, podobnie jak dawne sposoby przepowiadania pogody. Rewelacyjna jest mapka umożliwiająca dziecku samodzielne ułożenie prognozy!

Książka zawiera ponadto ciekawe informacje na temat tego, jaki klimat panował w przeszłości. Tu autor naprawdę mi zaimponował, gdyż pokusił się o jego przegląd na przestrzeni dziejów Ziemi - od prekambru po czasy współczesne.
Książkę kończą refleksyjne rozważania dotyczące wpływu człowieka i jego stylu życia na zmiany klimatyczne.

Pogoda i klimat to książka, która zaskoczyła mnie swoją wszechstronnością, idealną harmonią pomiędzy solidną dawką naukowej wiedzy a przystępną i atrakcyjną formą.
To książka, która nie tylko przekazuje wiadomości o świecie, lecz również uczy samodzielnego myślenia, ciekawości, odwagi w poszukiwaniu odpowiedzi, śmiałości w stawianiu pytań; rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty - jej wartość edukacyjna jest nie do przecenienia.
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić - dzieciom i ich rodzicom - tę fantastyczną książkę. Nie wyobrażam sobie, by mogło jej zabraknąć w biblioteczce młodego, ciekawego świata odkrywcy.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/114285/pogoda-i-klimat/opinia/3846356#opinia3846356 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Debit - serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.