poniedziałek, 5 września 2011

"Legendarne podróże - pociągi"

Autor: Philip Steele
Tytuł: "Legendarne podróże - pociągi"
Wydawnictwo:  DebitWydawnictwo Debit przyzwyczaiło już czytelników do równego, wysokiego poziomu swoich książek dedykowanych najmłodszym czytelnikom. Kolejną propozycją, która już na wstępie oszałamia rozmachem, przepychem oraz nadzwyczajną dbałością o szczegóły, jest książka zatytułowana Legendarne podróże - pociągi. Jest to solidna, słusznych rozmiarów księga z przepięknie wytłaczanym tytułem, przyciągająca wzrok oprawą nawiązującą stylistyką do kronik rodem z ubiegłego stulecia, a formą - do bardzo realistycznie zilustrowanych drzwiczek parowozowego pieca.
Już sama okładka gwarantuje niezwykłe doznania wizualne i estetyczne, a to dopiero początek!

Grube, kolorowe stronice mieszczą w specjalnych skrytkach rozsuwane wagony będące przedłużeniem ilustracji; dodatkową frajdę zapewniają odchylane ściany wagonów umożliwiające podziwianie ich wyposażenia od wewnątrz.
Uzupełnieniem tej fantastycznej szaty graficznej są liczne kolorowe, pełne dynamizmu ilustracje, które swoim bogactwem, mnogością szczegółów i niezwykłą dbałością o zachowanie realiów technicznych i historycznych, z wielką mocą działają na dziecięcą wyobraźnię.
Realistyczne ilustracje urozmaicają zarówno dawne, czarno - białe fotografie, jak i współczesne zdjęcia, liczne mapki oraz przedruki historycznych plakatów zachęcających do korzystania z kolei.

Z przepyszną stroną wizualną idealnie komponuje się intrygująca opowieść o historii kolei ciągnącą się od zarania jej dziejów, czyli od momentu skonstruowania pierwszej parowej lokomotywy, poprzez czasy lokomotyw spalinowych po współczesność, w której korzystamy z energii elektrycznej.
Książka zapewnia młodemu czytelnikowi sporą porcję wiedzy podaną w interesujący i przystępny sposób w licznych ciekawostkach i anegdotach. Dzięki nim nasza pociecha odkryje tajemnice konstrukcji i budowy różnego rodzaju pociągów, klasyfikację wagonów w zależności od rodzaju przewożonego ładunku, a także pozna rozwiązania techniczne w nich zastosowane. Dowie się również, w jaki sposób budowano pierwsze linie kolejowe, układano tory, montowano szyny, sterowano ruchem, oraz co wspólnego z rozwojem kolei miał Rudolf Diesel czy Werner von Siemens. Zaznajomi się z epokowymi wynalazkami, charakterystyką i działaniem parowozu, lokomotywy spalinowej i elektrycznej.

Jako że książka gwarantuje pełną wrażeń i przygód podróż dookoła świata śladem słynnych pociągów, młody człowiek z pewnością da się porwać fenomenowi Orient Expressu czy luksusowi wagonu pullmanowskiego. Zapozna się z fascynującą historią kolei w różnych częściach świata - od amerykańskiej kolei transkontynentalnej w epoce pionierów po kolej transsyberyjską, a także z typowo inżynieryjnymi kwestiami, jak budowa mostów, wiaduktów, metra czy wykuwanie tuneli - a wszystko to wzbogacone starannie i realistycznie wykonanymi oraz doskonale opisanymi ilustracjami pociągów - lokomotyw i wagonów z uwzględnieniem zmian, jakim podlegała ich konstrukcja na przestrzeni ponad dwóch stuleci.

Książka ta jest najlepszym przykładem, że historia i technika nie muszą nudzić, a wręcz przeciwnie - są w stanie zaintrygować nawet najmłodszych czytelników pod warunkiem, że są zaprezentowane w tak atrakcyjny i fascynujący sposób.
Gorąco polecam tę wartościową, nowatorską i pod każdym względem interesującą lekturę zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom; jestem pewna, że okaże się edukacyjnym strzałem w dziesiątkę bez względu na płeć i wiek.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/113664/legendarne-podroze---pociagi/opinia/3796628#opinia3796628 


książkę otrzymałam od Wydawnictwa Debit - serdecznie dziękuję

6 komentarzy:

 1. Patryczek z pewnością byłby zadowolony z tej książeczki:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna książeczka, jestem przekonana, że mojemu synkowi się spodoba. Muszę ją koniecznie zakupić.

  OdpowiedzUsuń
 3. kasandra, cyrysia - kiedy pisałam o tej książce byłam pewna, że to idealna pozycja dla Waszych szkrabów:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że pozycja już nie dla mnie - ale dla młodszych maniaków pociągów i historii : idealna!

  OdpowiedzUsuń
 5. miqaisonfire - zdziwiłabyś się, ilu ciekawych rzeczy ja się dowiedziałam z tej książki!xDDD

  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za recenzję. Właśnie kupiłam, teraz tylko pozostało oczekiwanie na przesyłkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.