wtorek, 30 sierpnia 2011

"Wybrzeże Bułgarii i Rumunii" oraz "Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry"

Autor: praca zbiorowa
Tytuł: "Wybrzeże Bułgarii i Rumunii", "Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry"
Wydawnictwo: Bezdroża

Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować dwa niezwykle interesujące i świetnie skomponowane przewodniki turystyczne, które nie tylko pozwolą Wam precyzyjnie zaplanować wymarzony wakacyjny wyjazd, lecz także w pełni korzystać z uroku i atrakcji zwiedzanych miejsc.
Co takiego wyróżnia te publikacje spośród wielu innych tego typu?
Przede wszystkim wszechstronność, przejrzystość i profesjonalizm widoczne  już na pierwszy rzut oka i konsekwentnie realizowane na każdej kolejnej stronie. Nie lada sztuką jest takie opracowanie przewodnika, by jego poręczny i wygodny format mieścił nie tylko najważniejsze informacje na temat interesującego nas regionu, lecz także czytelny i dokładny atlas oraz rzetelne i praktyczne opisy najciekawszych miejsc. Ten przewodnik ma jednak do zaoferowania o wiele więcej:  liczne bajecznie kolorowe fotografie skutecznie rozbudzają naszą wyobraźnię, charakterystyka regionalnych kuchni w połączeniu z przepisami smakowitych potraw drażni nasze zmysły, zaś opisy turystycznych atrakcji, najwspanialszych zabytków i najbardziej urokliwych miejsc ożywiają w nas chęć przeżycia przygody.
Mapa, tekst i zdjęcia tworzą wyjątkowo harmonijną całość, dzięki której samodzielna wyprawa na południe naszego kontynentu będzie niezapomnianym, fantastycznym i głęboko satysfakcjonującym przeżyciem.

Przewodniki te ponadto zawierają imponująco szczegółową - jak na swoje skromne rozmiary - charakterystykę geograficzno - przyrodniczą omawianych terenów  prezentującą bogactwo flory i fauny oraz specyfikę krajobrazu. Ważnym elementem jest również spora lista obiektów znajdujących się na liście UNESCO, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy zwiedzania.

Wybrzeża Adriatyku i Morza Czarnego są tak urokliwe i atrakcyjne, że nikt nie potrzebuje specjalnej zachęty, aby zobaczyć je na własne oczy. Dzięki tym przewodnikom wybierzecie jednak miejsca, które będą najbardziej odpowiadały Waszym preferencjom , zaś szeroki wybór najpiękniejszych atrakcji zadowoli nawet najbardziej niezdecydowanego i wybrednego turystę.

Jeśli pragniecie podążać śladami przeszłości, z pewnością zaintryguje Was bułgarski Nesebyr o historii sięgającej trzech tysięcy lat wstecz; Warna, która stała się grobem jednego z naszych królów; dumna czarnomorska Konstanca o wspaniałej przeszłości; Salona będąca ośrodkiem najważniejszych odkryć archeologicznych Dalmacji; Dubrownik słusznie nazywany Perłą Adriatyku; Split sławny ruinami pałacu cesarza Dioklecjana czy słynąca z objawień Matki Boskiej wioska Medugorje.
Miłośnicy przyrody również znajdą coś dla siebie: malowniczy bułgarski przylądek Kaliakra, cudowne piaszczyste plaże Sozopolu czy Złotych Piasków, majestatyczny Park Narodowy Delty Dunaju i Jezior Plitwickich wpisany na listę UNESCO, wspaniała słoweńska jaskinia krasowa Postojna lub czarnogórski raj dla ornitologów - Jezioro Szkoderskie...
Nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji tych zachwycających miejsc ani opisać piękna ich krajobrazów; dlatego też gorąco zachęcam do sięgnięcia po te wyjątkowe, pod każdym względem udane przewodniki, które z całą pewnością okażą się pożądanym i pożytecznym niezbędnikiem przy planowaniu wymarzonej podróży, jak i nieodzownym jej towarzyszem gwarantującym udane, satysfakcjonujące i bogate w doznania wakacje.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)
 

8 komentarzy:

 1. Jak już pewnie wiesz, w przewodnikach nie gustuję zatem tym razem odpuszczam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię przewodniki podróżnicze, więc i ten z chęcią poznam:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe przewodniki :)
  Na pewno z nich skorzystam jeśli zechcę odwiedzić te wspaniałe kraje!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przewodnikom podziękuję, gdyż osobiście nigdzie nie bywam za granicą i raczej się to nie zmieni w najbliższej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ewa - tak, wiem Ewo... xD

  kasandra, miqaisonfire - kolejna rzecz, która nas łączy, ja również zawsze z przyjemnością przeglądam przewodniki, jeśli nie przy okazji planowania wycieczki, to z chęci zapoznania się z opisywanymi krajami:)

  cyrysia - ech, mnie się częściej zdarza przeglądać je z ciekawości, niż przy okazji podróżowania do tych miejsc... tak też może być przyjemnie!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam czytać przewodniki po różnych krajach, chociaż nie równa to się z pasją czytania o wulkanizacji (taki mój fetysz). Z chęcią sięgnę po te powieści. Tym bardziej, że za dwa/trzy miesiące będę miała olimpiadę z tego typu zagadnień, więc z całą pewnością to mi pomoże w nauce. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ice_Fire - wulkanizacja? Brzmi... egzotycznie, przynajmniej dla mnie xD
  W przewodnikach jest mnóstwo pożytecznych informacji historycznych, kulturalnych i przyrodniczych, więc jestem pewna, że lektura pomoże Ci w przygotowaniach do olimpiady. Życzę powodzenia!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ehhh... nawet się nie będę do nich przymierzała! :( niestety na urlop mogę sobie liczyć za rok albo w zimę (i to też - może) :/ ale jakby co będę wiedziała, gdzie się wybrać i co zabrać ze sobą, żeby się nie zgubić i dobrze bawić :P

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.