piątek, 26 sierpnia 2011

"Krym - półwysep rozmaitości"

Autor: Artur Grossman
Tytuł: "Krym - półwysep rozmaitości"
Wydawnictwo: Bezdroża

Półwysep Krymski leży w południowej części Ukrainy i jest największym półwyspem Morza Czarnego - tyle wie chyba każdy przeciętny obywatel naszego kraju. Niestety, nasza wiedza na temat tego zakątka świata przeważnie na tym się kończy, no może jeszcze czasem komuś zaświta w głowie co nieco o konferencji jałtańskiej i słynnej Flocie Czarnomorskiej lub też zadźwięczą echa mickiewiczowskich Sonetów krymskich wychwalających nieokiełznane piękno i magię tej krainy.

Przewodnik Krym - półwysep rozmaitości jest publikacją niezwykłą, która w rzetelny, wszechstronny i przejrzysty sposób uświadomi Wam, że bogactwo i różnorodność tego, co ma on do zaoferowania, może przyprawić o ból głowy, zachwyt i niedowierzanie.
Strategiczne położenie, które sprzyjało burzliwej historii oraz mieszaniu się kultur, religii i nacji, nadspodziewanie łagodny klimat, który ukształtował majestatyczne, dumne i dzikie piękno przyrody oszałamiają niepowtarzalną, wyjątkową atmosferą, której próżno szukać gdzie indziej na świecie, a której specyfikę z łatwością uchwycił twórca niniejszego przewodnika. Różnorodne atrakcje: historyczne, przyrodnicze i kulturowe z całą pewnością spełnią wymagania nawet najbardziej wybrednego turysty, gdyż na Krymie każdy znajdzie coś dla siebie, co go w pełni usatysfakcjonuje.


Świetnym rozwiązaniem są autorskie propozycje tras przez Krym ułożone w zależności od tego, ile czasu zamierzamy spędzić na półwyspie, by zrobić to jak najefektywniej i jak najlepiej poznać to, co ma on nam do zaoferowania.
Miłośnicy historii z pewnością zachwycą się wspaniałymi zabytkami Lwowa, Kijowa i Odessy, klimatycznymi zaułkami Jałty obsadzonymi ormiańskimi świątyniami, kurhanami Kerczu, potężną genueńską twierdzą w Sudaku czy kompleksem pałacowym chanów krymskich w ich dawnej stolicy - Bakczysaraju. Niezapomniane wrażenia zagwarantuje wędrówka po ruinach Chersonezu - miasta greckich kolonistów lub po osadzie dawnych Taurów, gdzie wciąż trwają wykopaliska archeologiczne. Niezwykłych doznań dostarczy również zwiedzanie bizantyjskich twierdz, skalnych miast i monastyrów, zaś świadectwo zadziwiającej wielokulturowości udzieli wizyta w kosmopolitycznej Eupatorii, gdzie do dziś obok siebie stoją meczety, cerkwie i synagogi.

Turyści nastawieni na korzystanie z uroków natury także powinni poczuć się ukontentowani; niezapomniane widoki stumetrowego wodospadu Uczan - Su, czarowna Dolina Przywidzeń, płetwonurkowy raj na półwyspie Tarchankut, zapierający dech w piersiach ogrom Wielkiego Kanionu, lecznicze błota uzdrowiska Saki czy wreszcie majestatyczne masywy Czatyrdahu oraz owiany ponurymi legendami Ajudah - wszystko to dostarczy niezatartych i fantastycznych wrażeń.

Krym - półwysep rozmaitości jak na dobry przewodnik przystało zawiera ponadto standardowe i praktyczne informacje stanowiące niezbędnik każdego turysty, który pomoże szczegółowo zaplanować udany pobyt. Znajdziemy tu zarówno minirozmówki oraz słownik polsko - rosyjski, jak i kalendarium imprez i festiwali.
Pasjonującej lektury dostarczy nam wyczerpujący i rzeczowy rys geograficzno - historyczny przybliżający nam specyfikę regionu, który między innymi pozwoli czytelnikowi zapoznać się z bogatą i gwałtowną historią Krymu od czasów prehistorycznych po współczesne oraz z legendami i podaniami stanowiącymi spuściznę zamieszkujących go ludów.

Krym - półwysep rozmaitości to doskonały, wszechstronny przewodnik, który intrygująco i rzetelnie zapozna Was z tym niedocenianym zakątkiem Ziemi, zadziwi różnorodnością i mnogością atrakcji, skutecznie zachęci egzotycznym powiewem niepowtarzalnej atmosfery, którą przez stulecia kształtował klimat, historia i ludzie, a która tworzy nadzwyczajną mieszankę nakładających się na siebie i koegzystujących ze sobą kultur i tradycji.
Warto zapoznać się z tą świetną publikacją niezależnie od tego, czy planujemy wyprawę na Krym, czy też nie. Już sama lektura jest wielką frajdą i przygodą, a być może przyczyni się do urzeczywistnienia naszych marzeń o wyprawie życia - właśnie na Krym?
Gorąco polecam!


Moja ocena: 4/5
recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

8 komentarzy:

 1. O, szczęściaro! Jak ja bym chciała chociaż pooglądać obrazki tego przewodnika... na pewno jest tam wiele basenów... :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłem na Krymie, ale od osób które tam były słyszałem wiele dobrego i wierzę że te miejsca zrobią na mnie niezatarte wrażenia

  OdpowiedzUsuń
 3. Już kiedyś mówiłam, że przewodników na ogół nie czytam, ale mam je komu polecać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. jeszcze nie byłam na Krymie, ale przewodnik wydaje się ciekawy, a szczególnie te autorskie propozycje tras

  OdpowiedzUsuń
 5. miqaisonfire - no, obrazki też są! W połączeniu z dobrze dopracowanym i interesującym tekstem robią naprawdę niesamowite wrażenie!

  pisanyinaczej - aż sama mam ochotę tam pojechać! Pomyśleć tylko: taka perła, a w sumie tak niedaleko...:)

  Ewa - ten przewodnik warto polecić z całą pewnością:)

  Magda - rzeczywiście, to świetny pomysł!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki podróżnicze, więc mam nadzieję, że wpadnie w moje ręce:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Za przewodnikami nie przepadam a to za to, że nigdzie nie wyjeżdżam podczas wakacji:-(. Ewentualnie może ktoś z moich znajomych jak będzie jechał do Krymu , to mu polecę tę pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 8. kasandra - mam zatem nadzieję, że przypadnie Ci do gustu:)

  cyrysia - mnie czasem dołuje, że jest tyle pięknych miejsc na Ziemi, których nie widziałam na własne oczy, ale dzięki takim publikacjom stają mi się one nieco bliższe:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.