wtorek, 30 sierpnia 2011

"Henryśka - drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie"

Autor: Martine Murray
Tytuł: "Henryśka - drugiej tak wspaniałej nie znajdziecie"
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Mam przed sobą kolejną niezwykle udaną propozycję dla najmłodszych - książeczkę inaugurującą serię o przygodach radosnej dziewczynki obdarzonej żywą wyobraźnią i zaraźliwym poczuciem humoru.
Henryśka Hopsakiewicz ma włosy jak spaghetti, diamentową koronę, długie zielone skarpetki, wannę do żeglowania oraz Ryśkę - wymyśloną przyjaciółkę zamieszkującą odległą wyspę, do której można dopłynąć wanną.
Ma ona również młodszego brata o imieniu Albert, który jest wielkości maszyny do szycia i zna tylko jedno słowo - "ryba"; mamę, która jest artystką wyrabiającą miski z gliny oraz tatę, który w swoim biurze zajmuje się głównie czytaniem i który pod wieloma względami przypomina ukochanego psa Henryśki - Małgośkę.
Dziewczynka ma także dwie białe myszki - Dorę i Florę oraz przyjaciółkę Oliwkę, która uwielbia pikle i potrafi grać pałeczkami na pianinie.
Henryśka ma wielki talent do zmyślania i najbardziej w świecie pragnie zostać wielkim odkrywcą, dlatego też pilnie praktykuje każdego dnia...


Książeczka Martine Murray ma wiele zalet i ogromne szanse, by stać się ulubioną lekturą najmłodszych czytelników. Pięknie wydana, wzbogacona zabawnymi i stylizowanymi na dziecięce ilustracjami oraz ciekawym i oryginalnym układem tekstu, napisana dowcipnym, żywym, pełnym ciepłego humoru językiem w sposób zrozumiały dla młodego czytelnika, ale nie infantylny, opowiada nie tylko o codziennych perypetiach rodziny dziewczynki ukazanych z interesującej perspektywy dziecka, lecz także o jej przygodach w krainie fantazji, w której odnajdzie się niejeden maluch.

Książeczka jest pogodna, zabawna i mądra. Rozwija dziecięcą wyobraźnię, stymuluje ją i ukazuje najbliższe i najważniejsze dla dziecka sprawy z jego punktu widzenia, co może okazać się interesującym doświadczeniem również dla rodziców. W postaci Henryśki każde dziecko z łatwością odnajdzie cząstkę siebie - czy to w jej skłonnościach do kreowania świata z wyobraźni i zmyślania różnych rzeczy, posiadaniu wymyślonego przyjaciela, rozmyślaniu nad tym, kim zostanie w przyszłości; cechy te pozwolą identyfikować się z postacią bohaterki, wczuć się w treść książeczki i przeżyć wesołe chwile, które urozmaicą niejedno nudne popołudnie.
Serdecznie polecam książeczkę o przygodach Henryśki każdemu małemu odkrywcy, który zawsze chętnie spędza czas w krainie fantazji. Będzie to z pewnością ciekawe i niebanalne doświadczenie.

Moja ocena: 4/5
książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

4 komentarze:

 1. Już z samej recenzji polubiłam Henryśkę, więc i dzieciom się spodoba:))

  OdpowiedzUsuń
 2. kasandra - też mam taką nadzieję, Henryśka to kwintesencja dzieciństwa:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja "Henryśki" nie znam :D
  Ale polecę mamie, bo nie wiedziała co kupić małej sąsiadeczce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. miqaisonfire - o widzisz, świetny pomysł, mała powinna być zachwycona:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.