piątek, 29 lipca 2011

"Tabu"

Autor: Casey Hill
Tytuł: "Tabu"
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka

Według encyklopedii tabu to głęboki i fundamentalny zakaz kulturowy, którego złamanie powoduje gwałtowną reakcję ze stronę ogółu przedstawicieli tej kultury, gdyż jest przez nich odbierany jako zamach na jej strukturę i integralność. Funkcją tabu jest podtrzymywanie istnienia kultury poprzez zakazywanie określonych czynów; do najpowszechniejszych tabu należy kazirodztwo, zabójstwo i kanibalizm.

Co zatem kieruje psychopatą, który poprzez kolejne morderstwa łamie, jeden po drugim, moralne zakazy powszechnie funkcjonujące w społeczeństwie? Jakie - wygenerowane przez chory umysł cele - pragnie osiągnąć?

Reilly Steel to doskonale wyszkolona agentka FBI, a zarazem śledczy sądowy, niezrównana specjalistka w swoim fachu. Przenosi się służbowo ze słonecznego San Francisco do nostalgicznego Dublina, gdzie jej wiedza, umiejętności i doświadczenie mają wspierać tamtejszy wydział kryminalistyki. Drugim, wcale nie mniej ważnym powodem przeprowadzki do kraju przodków, jest troska o pogrążonego w alkoholizmie ojca, dla którego nałóg stanowi ucieczkę od dramatycznych wydarzeń z przeszłości, które na zawsze naznaczyły całą rodzinę.
Złe wspomnienia prześladują również Reilly powracając w niepokojących snach, jednak póki co musi ona skupić swoją uwagę na ponurych wydarzeniach, które stają się prawdziwym wyzwaniem dla dublińskiej policji.
W mieście dochodzi do serii równie brutalnych, co dziwacznych morderstw, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Jednak niezwykła intuicja Reilly podpowiada jej, że wyjaśnienie zbrodni nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Choć motywy i tożsamość psychopaty nadal pozostają nieznane, panna Steel wpada na trop, który może mieć kluczowe znaczenie dla rozwikłania zagadki: wszystkie zabójstwa łączy motyw przewodni narzucający freudowskie skojarzenia, zaś specyfika miejsc zbrodni świadczy o tym, że nie tylko zostały starannie upozowane, lecz ich celem jest złamanie wszystkich społecznych tabu.
W śledztwie pomaga Reilly niezwykle dobrany zespół kryminalistyczny oraz para detektywów: Chris Delaney oraz Pete Kennedy. Wspiera ją również radą dawny mentor, specjalista w zakresie profilowania przestępców, Daniel Forrest. Kobieta nie tylko musi walczyć o uznanie i przekonać o swojej wartości szowinistycznego i konserwatywnego szefa, lecz także podjąć psychologiczną grę zainicjowaną przez wynaturzony umysł psychopaty. Zabójca jest wciąż o krok przed policją, wodzi ją za nos, dyktuje warunki ani na chwilę nie tracąc kontroli nad sytuacją. Wkrótce staje się jasne, że jego poczynania mają związek z panną Steel i odnoszą się do tragicznych wydarzeń z jej przeszłości; to one stanowią klucz do rozwiązania zagadki.

Co łączy Reilly z seryjnym mordercą? Czy jej niezawodna intuicja, zdobyte umiejętności i doświadczenie oraz niezwykła zdolność kojarzenia faktów okażą się wystarczające do przechytrzenia i schwytania zabójcy? Kto odniesie zwycięstwo w tym nieprzewidywalnym pojedynku psychologicznym?

Tabu Casey Hill to niezwykle udany i nieszablonowy thriller psychologiczny, którego dużym atutem jest nietuzinkowa, daleka od schematu fabuła - nie lada osiągnięcie w przypadku tego konkretnego gatunku oraz wyjątkowo pomysłowy, dobrze przemyślany i dopracowany wątek rozgrywki prowadzonej przez mordercę. Skomplikowana intryga, kompilacja procedur kryminalistycznych, metod profilowania, kontrowersyjnych zjawisk jak kanibalizm czy kazirodztwo w połączeniu z pełną napięcia, pędzącą w zawrotnym tempie akcją sprawiają, że powieść czyta się błyskawicznie i z wielką przyjemnością.

Postaci bohaterów są wyraziste, intrygujące i zdecydowanie wyróżniają się z tła; w największym stopniu dotyczy to oczywiście głównej bohaterki oraz jej adwersarza. W samym środku tej konfrontacji pojawia się pytanie o genezę skłonności psychopatycznych, zaś wykreowany przez autorkę portret psychologiczny mordercy jest tyleż fascynujący, co odrażający - nie pozostawia złudzeń, że posiada on jakiekolwiek uczucia czy sumienie i uświadamia, że jest on zdolny do najpotworniejszych czynów budzących wewnętrzny sprzeciw i moralną kontestację przeważającej części społeczeństwa. Moim zdaniem jest to jeden z bardziej atrakcyjnych akcentów powieści.

Gorąco polecam ten doskonale skonstruowany thriller miłośnikom zawiłych i błyskotliwych zagadek kryminalnych oraz intrygujących rozgrywek psychologicznych wywołujących upragniony dreszcz emocji. Z pewnością się nie zawiedziecie!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/105658/tabu/opinia/3280478#opinia3280478 

Baza recenzji Syndykatu ZwB
 

książkę otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i s-ka - serdecznie dziękuję!

18 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że książka Ci się spodobała. Na mnie również zrobiła niemałe wrażenie:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęcająca recenzja. Jeśli w tym miesiącu będę miała jakiś niespodziewany dopływ gotówki na pewno ją kupię.


  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że i Ty wzięłaś na tapetę głośne już "Tabu". Ja też tak kiedyś zrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie miałam jej w planach, ale tą recenzją mnie zachęciłaś i chyba zacznę się za nią rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. kasandra - już sama tematyka sprawia ogromne wrażenie, prawda? :)

  Stayrude - dziękuję; mam nadzieję, że uda Ci się ją przeczytać, bo jest tego warta:)

  Ewa - przeczytaj koniecznie!

  Magda - bardzo się cieszę, bo to naprawdę wyjątkowa książka:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Och zazdroszczę Ci możliwości przeczytania tej książki! Czytałam już 3 recenzje i każda była pochlebna :) Mam nadzieję,że i mnie uda się kiedyś dostać "Tabu" do przeczytania :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. To już kolejna pozytywna recenzja tej ksiązki, z chęcią przeczytam :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ahh, ostatnimi czasy szukam właśnie takiego thrillera :) Bardzo mnie zachęciłaś, zapiszę na magiczną listę książek do kupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. miqaisonfire - ja także mam nadzieję, że uda Ci się ją przeczytać!:)

  tristezza - bardzo się cieszę, powinna Ci się spodobać:)

  Agnesja - zawsze do usług:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć. Zaprosiłam Cię do zabawy One Lovely Blog Award. Mam nadzieję, że weźmiesz udział :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Recenzja jak zawsze wspaniała. Ale ostatnio wolę spokojniejsze książki, więc raczej nie :).

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś dla mnie. Na pewno przeczytam!
  Pozdraiwam!

  OdpowiedzUsuń
 13. kolejna pozycja, którą muszę przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. najaranamarzeniami - bardzo serdecznie dziękuję:)

  Intueri - dzięki:) Gdy jednak będziesz szukała odmiany, jak najbardziej polecam tę właśnie książkę:)

  Maruda007 - mam wielką nadzieję, że przypadnie Ci do gustu:)

  mery - zatem życzę samych intensywnych wrażeń:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam do wyboru tą powieść, jednak wybrałam "Atrofię". Trochę żałuję po przeczytaniu Twojej recenzji, chociaż wielką fanką thrillerów nie jestem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Julia - Twoja recenzja "Atrofii" brzmi bardzo zachęcająco, myślę, że wybór był trudny, ale nie musisz żałować:)

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja też jestem zauroczona ,,tabu'' i nie mogę doczekać się kolejnej części.

  OdpowiedzUsuń
 18. cyrysia - też jestem ogromnie ciekawa kontynuacji; mam nadzieję, że się nie zawiedziemy!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.