niedziela, 24 lipca 2011

"Pałac tajemnic"

Autor: Agnieszka Pietrzyk
Tytuł: "Pałac tajemnic"
Wydawnictwo: Replika

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po niebanalny, dobry kryminał, który już na wstępie potrafi przykuć moją uwagę oryginalną fabułą oraz skusić tajemniczą, mroczną atmosferą wyczuwalną od pierwszych stron.
Pałac tajemnic spełnia te wymagania, a w miarę rozwoju intrygi oferuje całe mnóstwo dodatkowych wabików, które sprawiają, że lektura staje się wyjątkową przyjemnością i jest w stanie zatrzymać uwagę czytelnika w niesłabnącym napięciu do ostatniej stronicy.
Niezwykle ważnym elementem fabuły są także ramy czasowo - przestrzenne, w których osadzona jest akcja. W tym przypadku okazały się wielkim atutem powieści, albowiem tytułowy pałac jawi się jako symboliczne i pełne grozy miejsce, w którym przeszłość splata się z teraźniejszością, co okazuje się kwestią niezbędną do rozwikłania zagadki pewnego morderstwa i nieodzowną, jeśli chodzi o poznanie motywów kierujących zabójcą.


Podupadły i zaniedbany barokowy pałacyk hrabiowskiej rodziny von der Groebenów w mazurskich Ponarach mieszczący obecnie dziesięć gminnych mieszkań, jest owiany ponurą legendą oraz naznaczony piętnem dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w tym miejscu przed kilkudziesięciu laty. Teraz, za sprawą brutalnego morderstwa rosyjskiego małżeństwa Ludmiły i Wołodii Reznikowów oraz tajemniczego zniknięcia ich nastoletniej córki Soni, pałacyk znów staje się areną tragicznych wydarzeń.
Feralne mieszkanie zajmowane przez zamordowaną parę wynajmuje Alicja Prus, młoda pisarka kryminałów. Ma zamiar napisać powieść na motywach niedawnych dramatycznych wydarzeń i liczy na to, że sąsiedzi ofiar udzielą jej informacji, które rzucą nowe światło na całą sprawę.
Alicja rozpoczyna prywatne śledztwo; lokatorzy pałacu skwapliwie i nader chętnie dzielą się z nią swoimi podejrzeniami, spostrzeżeniami, opiniami i przemyśleniami, które umożliwiają jej bliższe poznanie nie tylko ofiar zabójstwa, lecz także pozostałych mieszkańców oraz przybliżają charakter łączących ich relacji oraz zależności ukazujące skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań. Rozmowy z lokatorami wprowadzają Alicję w gąszcz rodzinnych sekretów, także tych wstydliwych i bulwersujących, skrzętnie skrywanych w czterech ścianach domu oraz mrocznych tajemnic sięgających korzeniami głęboko w przeszłość. Alicja uświadamia sobie, że niemal każdy ma coś na sumieniu, a jej małe dochodzenie stopniowo ujawnia znacznie więcej, niż początkowo mogłaby przypuszczać. W miarę zagłębiania się w tajemnice mieszkańców pałacu, historia coraz bardziej się komplikuje. Relacje lokatorów wzajemnie się uzupełniają wnosząc do sprawy mnóstwo nowych tropów, które należy sprawdzić, faktów, które trzeba zweryfikować, podejrzeń wymagających potwierdzenia lub obalenia. Wszystko to ma na celu wyłuskanie użytecznych faktów, które pozwolą stworzyć wiarygodny i prawdziwy obraz przebiegu wypadków oraz zdemaskować sprawcę.

Czy Alicji uda się rozwiązać zagadkę zabójstwa Reznikowów? Czy mordercą rzeczywiście jest któryś z lokatorów pałacu? Jakie motywy kierowały mordercą?

Pałac tajemnic to intrygujący, wielowątkowy kryminał wykazujący pewne cechy powieści psychologicznej. Gwarantuje je niezwykła różnorodność postaci, spora rozpiętość charakterów, psychiki, pozycji społecznej, wieku i wykształcenia, które czynią fabułę bardziej atrakcyjną, barwną i interesującą. Doskonale nakreślone sylwetki bohaterów - od dystyngowanej staruszki i uniwersyteckiego profesora, poprzez zahukaną samotną matkę i drobnego gangstera po małżeństwo alkoholików - z których każdy ukrywa jakieś sekrety, w kontekście popełnionego morderstwa potęgują pełną niedomówień, niejasnych motywacji, wzajemnych podejrzeń i oskarżeń atmosferę niepewności i narastającej grozy.
Tytułowy pałac okazuje się istnym siedliskiem plugawych i ohydnych tajemnic obnażających najrozmaitsze słabości ludzkiego charakteru; miejscem, które zdaje się przyciągać i ujawniać najniższe ludzkie instynkty, najpodlejsze uczucia i najwstydliwsze ułomności, zaś ich kulminacją staje się morderstwo Rezniakowów.
Po raz kolejny potwierdziła się stara prawda, że każdy człowiek ma dwa oblicza, a pozory najczęściej mylą.

Jeśli nabierzecie ochoty na mroczną historię kryminalną zabarwioną intrygującą, psychologiczną nutą - polecam Pałac tajemnic.
Niezwykły klimat nacechowany głębokim niepokojem, sensacyjna zagadka sięgająca kilkudziesięciu lat w przeszłość, imponująca galeria postaci o niejednoznacznych charakterach oraz plątanina najróżniejszych uczuć i emocji - oto przepis na nietuzinkową i fascynującą powieść kryminalną oraz udane i satysfakcjonujące popołudnie spędzone w jej towarzystwie.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/102526/palac-tajemnic/opinia/3145829#opinia3145829 

Baza recenzji Syndykatu ZwB


książkę otrzymałam od Wydawnictwa Replika - serdecznie dziękuję!

6 komentarzy:

 1. Książka już za mną, ale opinia jak widać o podobnym wydźwięku:)). Cieszę się, że mamy zbliżone odczucia po lekturze:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niebanalny i 5/5?? To zobowiązuje! :) Muszę się rozejrzeć za tą książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. kasandra - ja również się cieszę!

  Ewa - rzeczywiście, nota wysoka, ale zasłużona:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że po okłądce nie spodziewałam się, że to będzie tak świetna - czytając Twoją recenzję tak wnioskuję - książka, zwłaszcza, że utrzymana w takim klimacie, jak lubię. Dopisuję do mojej długiej listy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Okłądka genialna, opis też niczego sobie i Twoja wspaniała recenzja - muszę kupić :D Ostatnio mam chętkę na takie kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 6. miqaisonfire, Agnesja - bardzo się cieszę, że książka trafia w Wasze gusta; naprawdę warto ją przeczytać!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.