niedziela, 19 czerwca 2011

"Pustkowia"

Autor: Blake Crouch
Tytuł: "Pustkowia"
Wydawnictwo: Replika

Czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że w człowieku budzi się bestia ogarnięta niepowstrzymaną żądzą zabijania?  W jakim stopniu  jest to kwestia uwarunkowań genetycznych, wrodzonych skłonności czy błędu natury, a w jakim wpływu środowiska, traumatycznych przeżyć we wczesnym dzieciństwie? Człowiek staje się potworem czy się nim rodzi? Co kształtuje jego psychopatyczną osobowość? Czy można zrozumieć seryjnego mordercę? Czy można go powstrzymać?

Andrew Thomas jest pisarzem, który właśnie wydał kolejną książkę i pławi się w błogim spokoju, jaki daje mu przebywanie w jego ustronnej posiadłości w Karolinie Północnej. Sielską atmosferę zakłóca tajemniczy anonim, którego autor informuje Andrew, że na terenie jego posesji zostały zakopane zwłoki brutalnie zamordowanej kobiety, zaś wszelkie ślady i dowody wskazują właśnie na niego jako na sprawcę zbrodni.

Pisarz początkowo bierze całą historię za wyjątkowo makabryczny żart, jednak prędko przekonuje się, że treść listu jest prawdą. Morderca zdaje się doskonale znać Andrew, orientować w jego zwyczajach, śledzić go, a nawet przewidywać każdy jego ruch. Obawiając się o życie swoich bliskich, Andrew decyduje się spełnić żądania psychopaty i zacząć grać według jego reguł. Zgodnie z instrukcjami udaje się w podróż na pustkowie, dzięki której dowie się o sobie wielu rzeczy, która zmusi go do zrewidowania poglądów na wiele kwestii i która całkowicie go odmieni - lub tylko pomoże mu odkryć jego mroczną stronę, której istnienia nie podejrzewał czy też przeczucie o niej zepchnął w otchłanie podświadomości...
Kim jest człowiek, który zdaje się znać Andrew lepiej, niż on sam? Do czego doprowadzi konfrontacja między nimi? Czy powrót z pustkowia jest w ogóle możliwy?

Ten niesamowity, niepokojący thriller już od pierwszych stron niemal hipnotycznie przykuł moją uwagę sugestywnie podkręcając wyobraźnię do najwyższych obrotów. Wciągająca fabuła, akcja trzymająca w nieustannym napięciu, które stale zdaje się wzrastać i nigdy nie opada, przejmująca narracja, która umiejętnie podsyca atmosferę grozy, barwne i nadzwyczaj realistycznie nakreślone sylwetki głównych bohaterów, a zwłaszcza ich intrygujące portrety psychologiczne - wszystko to sprawia, że powieść ta pozwala czytelnikowi przenieść się w koszmarny świat wykreowany przez makabryczną wyobraźnię autora. Książka serwuje potężną dawkę naprawdę mocnych wrażeń pozwalając pogrążyć się w głębiach wynaturzonego umysłu psychopaty i ujrzeć rzeczywistość jego oczami. Niezwykle wiarygodny i sugestywny obraz jego psychiki przenosi nas - czy tego chcemy, czy nie - w sferę chorych pragnień, patologicznych uczuć, emocji i doznań, których nie sposób zrozumieć, ale których istnienie możemy poczuć.
Zapraszam Was w tę przerażającą, a zarazem fascynującą podróż wprost na pustkowia.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/94346/pustkowia/opinia/2888908#opinia2888908 

Baza recenzji Syndykatu ZwB 
 

książkę otrzymałam od Wydawnictwa Replika - serdecznie dziękuję!

8 komentarzy:

 1. Mmay podobne opinie po lekturze...cieszę się...

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że Tobie książka również się spodobała:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam thrillery! Muszę na ten zapolować. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam u Kasandry_85 recenzję tej książki i bardzo mi się wtedy spodobała. Po Twojej recenzji jeszcze bardziej chcę po nią sięgnąć :D ! To MUSI być świetna książka :) I idealna dla mnie : tematycznie:)

  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 5. pisanyinaczej, kasandra - aż żałuję, że nie zabrałam się wcześniej za tę lekturę!

  Książkówka Ewa - koniecznie, z pwnością przypadnie Ci do gustu!

  miqaisonfire - masz rację; to jest świetna książka! Widzę, że i Ty gustujesz w psychopatach xDDD

  Pozdrawiam wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 6. To już druga pozytywna recenzja tej książki którą czytam w ciągu ostatnich kilku dni, przez co nabieram na nią coraz większej ochoty :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mmm... uwielbiam takie powieści - koniecznie muszę sięgnąć po tą książkę :) Dzięki za dobrą recenzję!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Silaqui - coś w tym chyba jest! :)

  Cinnamon - bardzo proszę; przeczytaj zatem koniecznie!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.