środa, 29 czerwca 2011

"Młodzież pogranicza - "świnki", czyli o prostytucji nieletnich"

Autor: Jacek Kurzępa
Tytuł: "Młodzież pogranicza  - "świnki", czyli o prostytucji nieletnich"
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls


Prostytucja od zarania dziejów jest zjawiskiem kontrowersyjnym i budzącym najbardziej skrajne emocje, gromkie głosy krytyki i potępienia.
Jednakże to prostytucja nieletnich, których osobowość, emocjonalność, psychika, poczucie własnej tożsamości i cielesności dopiero się kształtują, a jako takie są podatne na różnorodne wpływy i eksperymenty mające na celu dookreślenie się młodego człowieka, jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym, niemoralnym i niszczącym pod każdym względem.
Autor niniejszej pracy zajmuje się tym właśnie procederem w sposób wyjątkowo drobiazgowy, rzetelny i wszechstronny. Jego tematyczna monografia obejmuje kontekst społeczny, ekonomiczny, kulturowy, gospodarczy, psychiczny i osobowościowy tego zjawiska, które wnikliwie analizuje i charakteryzuje. Zaznajamia czytelnika ze specyfiką kształtowania się młodzieńczej osobowości, wyodrębnia wszelkie możliwe niebezpieczeństwa, jakie czyhają na młodego człowieka oraz ich naturę.
Rozpatrując okoliczności sprzyjające dokonywaniu przez młodzież wyborów związanych z prostytucją, autor wysnuwa wniosek, że nie występują tu proste mechanizmy przyczynowo - skutkowe; w grę wchodzi bowiem bogaty splot uwarunkowań psychologicznych i emocjonalnych (związanych w szerokim zakresie z procesem dojrzewania), społecznych (środowisko rodzinne i rówieśnicze, struktura rodzinna, czynniki patogenne i demoralizujące w nich występujące, wpływ mediów kreujących kulturę pozorów), ekonomicznych (poziom wykształcenia, miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne, warunki materialne), zaś dodatkowo kontekst przestrzeni zachodniego pogranicza, którego bogatą charakterystykę socjohistoryczną autor nam prezentuje - oczywiście w powiązaniu z główną tematyką książki.
Zastanawiając się nad szeroko pojętymi przyczynami i motywami pojawienia się i występowania zjawiska prostytucji nieletnich, autor - posiłkując się bardzo wiarygodnymi i przejmującymi jednostkowymi biografiami - dochodzi do zastanawiających, a zarazem przerażających wniosków, które dają wiele do myślenia na temat kondycji współczesnego społeczeństwa i stosunków międzyludzkich, zwłaszcza w obrębie najbliższej rodziny. Różnicuje drogi uprawiania płatnej miłości ze względu na płeć i szczegółowo opisuje różne kierunki, w jakich rozwija się ten proceder (heteroseksualnie w przypadku dziewcząt, hetero - i homoseksualnie jeśli chodzi o chłopców, w powiązaniu ze specyfiką "grup docelowych" i obowiązującą "hierarchią"). Przedstawia groźne, szokujące i dalekosiężne skutki tego zjawiska zarówno dla prostytuującej się młodzieży, jak i dla rówieśników i lokalnej społeczności.
Problem prostytucji dzieci i młodzieży jest powszechny, trudny, ale i wstydliwy. Niestety, społeczna znieczulica nie sprzyja ograniczeniu problemu, który rozwija się w zastraszającym tempie. Jego moralna dwuznaczność i potężna kumulacja napędzających go przyczyn w znacznym stopniu utrudniają jego opanowanie.
Młodzież pogranicza... to lektura niełatwa, przygnębiająca i skłaniająca do refleksji, która pozwala uświadomić sobie wagę i skalę tego procederu oraz płynące z niego zagrożenia. Pewnie nie przyczyni się do likwidacji zjawiska prostytucji, ale bardzo możliwe, że uczuli i uświadomi społeczeństwo, rodziców i samą młodzież na niebezpieczeństwa z nią związane, a to już duży krok naprzód.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/95409/mlodziez-pogranicza---swinki-czyli-o-prostytucji-nieletnich/opinia/2755740#opinia2755740
 

książkę otrzymałam od Oficyny Wydawniczej Impuls - serdecznie dziękuję!

10 komentarzy:

 1. Widać, że książka ciekawa i poruszająca trudny temat, ale chwilowo się wstrzymam z jej czytaniem. Wszystko przez stos książek w kolejce:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się naprawdę ciekawa, a zjawisko, o którym opowiada, wymaga mówienia! Wymaga głośnego tłumaczenia i wskazywania palcem. Bo w obliczu tak wielu dramatycznych przypadków, milczeć nie można

  OdpowiedzUsuń
 3. kasandra, Ala - zgadzam się! Zbyt często relatywizm moralny bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, a prostytucja jest uważana po prostu za kolejny sposób "radzenia sobie" w życiu.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że dobrze będzie jeżeli się zapoznam z książką z racji wyuczonych zawodów oraz tego iż w centrach handlowych widać coraz więcej młodych ludzi szczególnie kręcących się w okolicach toalet itd. Nie sądzę aby ktoś miał hobby wystawania godzinami przed toaletą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak tylko zobaczyłam tytuł od razu przyszedł mi do głowy polski film pt."Świnki" - o tym samym problemie traktujący.
  Wątek trudny jak diabli, ale powinien być szerzej omawiany wszędzie, a nie w większości przemilczany.

  OdpowiedzUsuń
 6. pisanyinaczej - niestety, masz rację. Takie widoki zniechęcają mnie do wędrówek po centrach handlowych...:(

  Ewa - tego filmu nie widziałam, a "Galerianek" wolałam nie oglądać...

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudny, bardzo trudny temat. Czytałam swego czasu bloga galerianki - całkowicie bezstresowo i z boku podchodziła do tego, czym się zajmuje. To niesamowite, jak wyprane z uczuć są osoby tylko o połowę lat od nas młodsze... Powinno być o tym głośno.

  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Magda - tak, to przerażające...dla mnie to zupełny kosmos.

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wprawdzie ocena nie jest wysoka, da się to zrozumieć, po tym co opisałaś w recenzji, to zdecydowanie chciałabym przeczytać tę książkę, bo bardzo lubię taką trudną tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 10. miqaisonfire - w sumie 3/5 to dobra ocena, publikacja zdecydowanie warta uwagi:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.