piątek, 6 maja 2011

"Dotyk mroku"

Autor: Dorota Wieczorek
Tytuł: "Dotyk mroku"
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Piętnastoletni Jacek Gawęda nie jest zwyczajnym gdańskim gimnazjalistą.
Posiada on nie tylko dar postrzegania magicznego aspektu rzeczywistości zwany Wzrokiem, lecz także wielką moc, którą wciąż - z różnym skutkiem - próbuje okiełznać i nad nią zapanować. Właściwie wolałby wieść całkiem zwyczajne życie podobne temu, jakie prowadzą jego rówieśnicy, jednak jest to niemożliwe. Jako siostrzeniec jednego z najpotężniejszych magów musi wprawiać się w tym niełatwym rzemiośle. Życie Jacka polega na doskonaleniu sztuki panowania nad zjawiskami pogodowymi czyli płanetnictwem; jest ono pełne doznań niedostępnych dla zwykłych ludzi, którzy w wyniku pradawnej Klątwy utracili zdolność postrzegania świata magii i od tego czasu żyją dotknięci magiczną ślepotą, nieświadomi niebezpieczeństwa czyhającego na nich ze strony sług Ciemności - przerażających Mroków. Jacek ma z nimi swoje porachunki od kiedy w dzieciństwie był świadkiem uprowadzenia przez te istoty swojego brata - bliźniaka, Konrada.

Kiedy w Gdańsku znika mała rusałka prawdopodobnie porwana przez Mroki, Jacek postanawia dostać się do ich królestwa i ocalić ją, póki nie będzie za późno; w przeciwnym razie czeka ją okrutny los...
W sekretnej i niebezpiecznej podróży do opuszczonego miasta krasnoludów i podziemi tajemniczej Gradowej Góry chłopcu towarzyszy niejaki Robert, a właściwie...piorun kulisty w ludzkiej postaci oraz dwa dorodne konie świętego Elma ze stadniny władcy Wichrowego Dworu. Celem ich wyprawy jest nie tylko odnalezienie uprowadzonej rusałki, lecz także - a może przede wszystkim - rozwiązanie zagadki legendarnych kosmicznych wędrowców i przodków wszystkich magów zwanych Wielkimi Czarodziejami, znalezienie sposobu na zamknięcie Szczeliny prowadzącej w ciemną stronę wszechświata, powstrzymanie Ciemności i całego zastępu jej sług, wreszcie uwolnienie ludzi od działania Klątwy.
Podczas tej niezwykłej wyprawy Jacek nie tylko przekona się o prawdziwych możliwościach drzemiącej w nim mocy, ale również uświadomi sobie, co tak naprawdę jest jego powołaniem...

Ta niesamowita książka to wyjątkowo udana odpowiedź i interesująca alternatywa dla Harry'ego Pottera.
Akcja powieści rozgrywa się w swojsko współczesnym Gdańsku, jednak jego rzeczywistość jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać.
Składa się na nią świat realny, dostępny "magicznym ślepcom" czyli ludziom oraz świat magiczny, istniejący nie tyle obok realnego, ile nakładający się nań, zaludniany przez najbardziej fantastyczne stworzenia: dresiarskie elfy, krasnoludy palące papierosy, rusałki robiące na drutach, latające fosforyzujące konie o zmiennych kształtach, wylegujące się w wannach wodniki, panujące nad pogodą płanetniki, upiory produkujące broń przeciw Mrokom, potężni Czarodzieje... ta oszałamiająco barwna galeria nadzwyczajnych postaci jest na wyciągnięcie ręki, a jednak zupełnie niedostępna dla śmiertelników dotkniętych Klątwą. Pomiędzy tymi dwoma równoległymi światami - lub bardziej precyzyjnie - dwoma aspektami jednej rzeczywistości - balansuje Jacek, którego nie do końca jeszcze poznane magiczne umiejętności mogą okazać się decydujące w ostatecznym starciu z siłami Ciemności.

Książka jest naprawdę niesamowita. Ujęła mnie przede wszystkim niezwykle dopracowaną koncepcją, której oryginalność zaskoczy każdego miłośnika fantasy - a wydawałoby się, że powiedziano już w tej kwestii wszystko. Świat wykreowany przez autorkę zachwyca świeżością spojrzenia, z powodzeniem opiera się utartym schematom czerpiąc z klasyki to, co najlepsze i umiejętnie przekształcając, rozwijając, tworząc całkowicie nowy, zdumiewający świat.
Wyjątkowo udanym pomysłem okazała się idea przenikania rzeczywistości oraz paradoks, jaki to zjawisko powoduje; zainteresowanych odsyłam do lektury.
Generalnie cała koncepcja sprawia wrażenie gruntownie przemyślanej i dopracowanej w każdym szczególe. Jest ona spójna i logiczna, a przy tym intrygująca i mocno absorbująca; posiada wszystkie cechy niezbędne do utrzymania uwagi czytelnika przez długi czas.
Autorka otwiera wiele interesujących wątków, pojawiają się nowe zagadki i tajemnice, które pozwalają domyślać się kontynuacji powieści w kolejnych odsłonach, na co skrycie liczę.
Żywe, zróżnicowane i ogromnie charakterystyczne postaci obdarzone najbardziej zadziwiającymi cechami z pewnością zapewnią Wam godziwą rozrywkę, podobnie jak wartka, trzymająca w napięciu akcja, zaskakująco pomysłowa fabuła i niepozbawiona akcentów humorystycznych narracja.
To wyjątkowo udany debiut, który z pewnością zaspokoi oczekiwania nie tylko młodego czytelnika, do którego głównie jest adresowana, lecz także okaże się przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu dla czytelnika nieco starszego.
Szczerze i gorąco polecam wielbicielom łagodnej fantastyki w każdym wieku.

Moja ocena: 4/5


książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

5 komentarzy:

 1. Już nawet wiem, komu mogłabym podarować tę książkę jako prezent:)). Dzięki za pomoc:))

  OdpowiedzUsuń
 2. pisanyinaczej - bardzo dziękuję:)

  kasandra - cieszę się, że mogłam pomóc; również mój egzemplarz zostanie sprezentowany, mam nadzieję, że będzie to udane posunięcie:)

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja jest zachęcająca ;) Jeśli trafię gdzieś na tą książkę, to postaram się ją przeczytać.
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 4. Cassin - koniecznie! Jestem pewna, że się nie zawiedziesz!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.