poniedziałek, 23 maja 2011

"Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery"

Autor: Zofia Staniszewska
Tytuł: "Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery"
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Moja dzisiejsza propozycja dla najmłodszych czytelników to poradnik napisany specjalnie z myślą o nich. Poradnik, który pomoże im odnaleźć się w gąszczu niezrozumiałych często dla nich zasad savoir - vivre'u, czyli dobrego wychowania oraz wspomoże niełatwą pracę dydaktyczno - wychowawczą rodziców i nauczycieli.
W tej niezwykle dowcipnej, przepięknie ilustrowanej książeczce nasza pociecha spotka się z wesołym i pełnym energii rodzeństwem - Kingą i Makarym, którzy na własnych przykładach objaśnią, jak należy się właściwie zachowywać w określonych sytuacjach, żeby nie popełnić gafy - czyli co to znaczy być damą i dżentelmenem. A wszystko to z ogromną dawką poczucia humoru!
I tak na przykład młody adept trudnej sztuki bon tonu dowie się, jakie zachowania są pożądane w najróżniejszych sytuacjach życiowych i miejscach publicznych (kino, teatr, supermarket, autobus, restauracja). Kinga i Makary uświadomią go także, jak ważne i dlaczego jest dbanie o utrzymanie czystości i ładu w swoim otoczeniu oraz higieny osobistej; nauczą go również trudnej sztuki konwersacji oraz witania się.

Dzięki radom i podpowiedziom bohaterów książeczki nasze dziecko nauczy się, jak może rozładować buzującą w nim agresję nie raniąc przy tym innych, jakie cechy charakteru należy w sobie zwalczać, z czyim zdaniem trzeba się liczyć oraz w jaki sposób należy zwracać się do różnych ludzi - nie tylko w rodzinie, ale również do tych całkiem obcych.
Oprócz zabawnych i pouczających historyjek z udziałem bliźniaków, na podstawie których dziecko przy zachęcie rodzica może wyciągnąć wnioski odnośnie własnego zachowania, książeczka ma do zaoferowania młodemu czytelnikowi coś jeszcze. Są to króciutkie, dowcipne anegdotki zawierające przykłady zasad dobrego wychowania obowiązujące w innych niż nasza kulturach; niektóre z nich budzą zdumienie i szok swoją dziwaczną odmiennością, ale dzięki temu łatwiej zapadają dziecku w pamięć poszerzając jego horyzonty i ucząc tolerancji.
Ponadto na zakończenie każdego rozdziału nasza pociecha może rozwiązać zabawny quiz (prawidłowe odpowiedzi są dołączone) dotyczący tych zasad savoir - vivre'u, o których przeczytali wcześniej w opowiadaniu.
Zwłaszcza ten motyw stanowi wprost wymarzone pole do wesołej edukacyjnej zabawy z rodzicami.
W poradniku nie brak także najrozmaitszych ciekawostek dotyczących tego, jak ewoluowało pojęcie "dobrych manier" na przestrzeni wieków, jak również ciekawostek przyrodniczych, kulturoznawczych czy też po prostu objaśniających co trudniejsze zagadnienia i sformułowania użyte w kolejnych opowiastkach.
Wielką zaletą tego poradnika jest to, że młody czytelnik ma szansę wiele się nauczyć...na cudzych błędach. Nikt nie krytykuje jego zachowania czy manier, za to on sam może zdrowo się pośmiać z gaf i wpadek sympatycznych fikcyjnych bohaterów. Taka cenna lekcja z pewnością na długo zostanie mu w pamięci i niejeden raz skoryguje jego własne zachowanie.
Gorąco polecam tę starannie wydaną, mądrą i wartościową książeczkę wszystkim rodzicom, których utrapieniem jest niesforne dziecko, ale także tym, którzy chcieliby nieco podszlifować maniery swoim pociechom. Ten poradnik z pewnością przemówi do ich wyobraźni i dziecięcej logiki konsekwentnie kształtując prawidłowe postawy z pomocą atrakcyjnej i pełnej humoru treści. Chwile spędzone z tą książeczką, być może w towarzystwie rodzica, na pewno należeć będą do najprzyjemniejszych i najbardziej owocnych.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/103054/ale-plama-czyli-dobre-maniery-i-domowe-afery/opinia/2725428#opinia2725428 
 

książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

3 komentarze:

  1. Bardzo interesująca książeczka:). Dla Patryczka w sam raz:D. Niech się chłopak od małego uczy dobrych manier:)). Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz dzieciaki mają się na czym wzorować...:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oj, zdecydowanie! Na trudne początki będzie jak znalazł!:)))

    OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.