sobota, 16 kwietnia 2011

"Tajemnice medalionu. Ulica Lipowa"

Autor: Mariola Beata Statkowska
Tytuł: "Tajemnice medalionu. Ulica Lipowa"
Wydawnictwo: Novae Res

Tego dnia Emil i Marlena nie wyczuli jak co dzień smakowitych zapachów dochodzących z kuchni, nie usłyszeli zwykłej krzątaniny pokojówki ani też szurania odźwiernego, który na dźwięk gongu powinien podejść do frontowych drzwi, lecz cała ta niezwyczajna sytuacja nie wzbudziła jeszcze ich podejrzeń.
Dopiero pojawienie się we drzwiach nieznanej, dziwacznie odzianej kobiety uświadomiło dzieciom, że w domu nie ma służby, a ich rodzice najwyraźniej nie wrócili jeszcze z wczorajszego rautu.
Tajemnicza postać, która Marlenie przypomina dawno zmarłą ciotkę Zofię, a dla Emila jest po prostu porywaczką, oznajmia im ponurą wiadomość: ich rodzice w drodze powrotnej do domu zniknęli w niespodziewanej przecież w maju śnieżnej zamieci i od tej chwili rodzeństwo znajduje się pod jej opieką do czasu odnalezienia zaginionych.
Ten zwariowany i dziwaczny poranek zmienia całkowicie ustabilizowane życie dzieci przenosząc ich w świat rodem z sennego koszmaru, w którym nikt i nic nie jest tym, czym się wydaje. Zdezorientowane i zrozpaczone dzieci zostają wbrew swej woli wciągnięte w szalony wir wydarzeń, których nie są w stanie pojąć ani nad nimi zapanować.

Podróżując w czasie i przestrzeni dowiadują się wielu mrocznych faktów z pogmatwanej historii ich rodziny. Okazuje się, że tylko Marlena może sprawić, aby świat powrócił na swoje tory, z których wypadł na skutek działania klątwy związanej z tajemniczym medalionem będącym w posiadaniu dziewczynki. Przemierzając przenikające się rzeczywistości i usiłując rozwiązać zagadkę skarbu koronnego, Marlena musi odnaleźć enigmatyczny Azahar Zachodu, by przywrócić właściwy porządek świata.
Jednakże poszukiwania nastręczają coraz to nowych trudności, które piętrzą się przed nią jak góra lodowa. Dzieci muszą stawić czoła nie tylko rodzinnej klątwie, ale również niebezpieczeństwu o wiele bardziej przyziemnemu - sadystycznemu dyrektorowi sierocińca, który rości sobie pretensje do posiadania bezcennego medalionu.
Czy dzieciom uda się rozwikłać rodzinną zagadkę? Czy odnalezienie tajemniczego Azahara rzeczywiście przywróci rzeczywistość na właściwe tory?

W tej niesamowitej i zaskakującej książce aż się roi od sekretów i zawiłości, zaś droga do uzyskania odpowiedzi na kłębiące się pytania jest długa, kręta, niewiarygodna, a zdarza się, że i absurdalna.
Byłam mile zaskoczona tą oryginalną i absolutnie nieprzewidywalną fabułą. Pozwala ona czytelnikowi puścić wodze wyobraźni i przenieść się w zupełnie odmienny, dziwaczny świat rodem z sennego koszmaru. Uwielbiam takie klimaty, dlatego też lektura była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Wprawdzie z początku trudno się połapać kto jest kim, ale takie łamigłówki tylko dodają uroku powieści. Również zakończenie - podobnie jak cała historia - jest zaskakujące i całkowicie wbrew oczekiwaniom czytelnika. Nie sposób oderwać się od tej książki, która umiejętnie przykuwa uwagę odbiorcy coraz to nowymi, zadziwiającymi pomysłami.
Jestem przekonana, że Tajemnice medalionu to doskonała, inteligentna rozrywka nie tylko dla młodzieży.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie:http://lubimyczytac.pl/ksiazka/64126/ulica-lipowa-tajemnice-medalionu/opinia/2391729#opinia2391729

książkę otrzymałam od Wydawnictwa Novae Res - serdecznie dziękuję!

4 komentarze:

 1. Czy to jest lektura wyłącznie dla młodzieży? Brzmi szalenie ciekawie...

  OdpowiedzUsuń
 2. W księgarni wydawnictwa książka ta jest na półce z napisem "beletrystyka",choć byłam przekonana, że jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży.:)
  Wydaje mi się, że jest trochę zbyt zagmatwana dla dzieci i młodszej młodzieży, za to na mnie - a mam już swoje lata - zrobiła pozytywne wrażenie. Ciężko ją zakwalifikować i na tym polega jej urok:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo ciekawie, jeśli wpadnie mi w ręce z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Magda - na pewno warto; atmosfera książki ma w sobie coś z tej z "Alicji w Krainie Czarów". Jeśli ktoś lubi takie klimaty, na pewno będzie zadowolony:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.