sobota, 30 kwietnia 2011

"Skarb Atlantów"

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: "Skarb Atlantów"
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Okładka: twarda


Oto druga - po Tajemnicy klejnotu Nefertiti - część serii Kroniki Archeo zatytułowana Skarb Atlantów.

Tym razem akcja przenosi się do słonecznej Grecji, gdzie znani nam już młodzi bohaterowie: Bartek i Ania Ostrowscy oraz Mary Jane, Martin i Jim Gardnerowie spędzają wraz z rodzicami - archeologami oraz niezastąpioną panną Ofelią letnie wakacje.
Stronice tytułowej kroniki ponownie stają się świadectwem niezwykłej przygody, która być może doprowadzi do rozwiązania jednej ze starożytnych zagadek do dziś rozpalających wyobraźnię i rozbudzających emocje ludzi z całego świata - odkrycia legendarnego skarbu Atlantów.
Podczas beztroskiej zabawy na złocistej plaży nieopodal tajemniczych antycznych ruin, Bartek przypadkiem natyka się na niewielki przedmiot pokryty wulkanicznym pyłem. Po oględzinach okazuje się, że jest to starożytna gemma ozdobiona wypukłym reliefem i opatrzona sekretnym napisem.

Podekscytowane dzieci postanawiają rozwiązać zagadkę niezwykłego znaleziska; dzięki nowo poznanej greckiej rówieśniczce imieniem Klejto oraz jej dziadkowi udaje im się ustalić, że gemma pochodzi z wyspy Thera, której część w starożytności zniszczył potężny wybuch wulkanu oraz że stanowi prawdopodobnie jedną z pieczęci Posejdona prowadzącą do mitycznego skarbu ukrytego przez mieszkańców Atlantydy w przeczuciu nadciągającej wielkiej katastrofy.
Rozbudzona wyobraźnia dzieci nie potrzebuje większej zachęty, aby oddać się poszukiwaniom legendarnego skarbu. Ich determinacja przybiera na sile, kiedy okazuje się, że w eksploracje zaangażował się ich "znajomy" Midas, który dał się poznać jako pozbawiony wszelkich skrupułów złodziej starożytnych dzieł sztuki.
Czy i tym razem dzieciom uda się pokrzyżować mu plany? Zadanie nie będzie łatwe, gdyż po piętach depcze im wynajęta przez Midasa bezwzględna właścicielka agencji detektywistycznej, która nie cofnie się przed niczym, by dobrać się do obiecanej przez złoczyńcę części skarbu. Ale czy on naprawdę istnieje czy jest jedynie mrzonką opartą bądź co bądź na napomknieniach Platona?

Wartka akcja,brawurowe pomysły, spektakularne ucieczki, zapierające dech w piersiach przygody, malownicze ruiny pałacu w Knossos oraz antyczne sekrety wyspy Santorini - a wszystko to okraszone sporą garścią mitów, solidną dawką wiedzy na temat historii i kultury greckiej oraz mnóstwem humoru - oto doskonały przepis na pasjonującą i wciągającą powieść dla młodzieży, od której nie sposób się oderwać. To książka, która bawi, uczy, rozwija wyobraźnię i poszerza horyzonty; rzadki przykład lektury wartościowej, mądrej, a jednocześnie zdolnej zaintrygować młodego czytelnika swoją treścią i przesłaniem.
Zachęcająca jest również wspaniała szata graficzna począwszy od starannie dopracowanej z niezwykłą dbałością o szczegóły i zadziwiającym zmysłem estetycznym okładki, poprzez fantastyczne ilustracje po niezwykle pomysłowo skomponowany układ tekstu; tradycjonalizm kolejnych rozdziałów z powodzeniem zostaje przełamany i wzbogacony nie tylko umieszczonymi na marginesach przypisami na temat zagadnień z dziedziny mitologii, historii i archeologii dotyczącymi fabuły powieści, lecz także udaną i atrakcyjną stylizacją niektórych rozdziałów na fragmenty prasowych artykułów oraz stronic prowadzonej przez dzieci kroniki.

Mówi się, że kolejne tomy serii nie trzymają równego, wysokiego poziomu części pierwszej - otóż ta książka stanowi chlubny i zdecydowany wyjątek. Intrygująca pod każdym względem, dopracowana w najmniejszych detalach, z powodzeniem może stanowić ozdobę i dumę każdej młodzieżowej biblioteczki.
Z niecierpliwością czekam (tak, ja; nie tylko moja córka!) na następny - i mam nadzieję, że nie ostatni - tom przygód piątki przyjaciół, tym razem osadzony w realiach bardziej swojskich i bliższych nam czasowo, zatytułowany Sekret Wielkiego Mistrza.
Gorąco polecam i serdecznie zapraszam do tej wyjątkowej lektury!

Moja ocena: 4/5


książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

4 komentarze:

 1. Myślę, że ta seria może mi się spodobać:). Lubię książki tego wydawnictwa, więc czemu nie:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta seria ma to do siebie, że zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednego czytelnika - z pewnością będziesz zadowolona!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że nie mam już tych nastu lat.. nagle chciałabym je znowu mieć, by móc cieszyć się z tej lektury właśnie jak dziecko;)

  OdpowiedzUsuń
 4. alikatena - nie trzeba być nastolatkiem, naprawdę! Ta książka sprawia wiele radości osobom w różnym wieku:) Było mi trochę głupio, że emocjonuję się powieścią dla młodzieży, ale to było silniejsze ode mnie:)

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.