niedziela, 6 marca 2011

"Zimowa opowieść"

Autor: William Shakespeare
Tytuł: "Zimowa opowieść"
Wydawnictwo: W drodze
Okładka: twarda


Dramat,który ukazuje ludzi uwikłanych we własne emocje i namiętności ; ludzi,którzy nie potrafią wyplątać się z labiryntu kłamstw,oskarżeń,zazdrości oraz podejrzeń i których stać na największe podłości,byle tylko zaspokoić własne ambicje,nadać pozory prawdy własnym rojeniom.I o tym,ile człowiek na prawdę ma do stracenia,bezpowrotnie.

Na dworze króla Sycylii Leontesa gości król Czech Poliksenes.Piękna żona gospodarza,Hermiona,okazuje wiele serdeczności gościowi,czym wzbudza zazdrość i podejrzenia męża.Ten,dręczony nienawiścią zrodzoną tylko i wyłącznie z własnej wyobraźni,nakazuje swemu zaufanemu Camillo otrucie Poliksenesa.Ten,nie chcąc kalać się potworną zbrodnią,wyjawia jej szczegóły królowi Czech i obaj opuszczają Sycylię.
Ucieczka Poliksenesa upewnia Leontesa, że jego podejrzenia miały podstawy. Rozkazuje uwięzić swoją żonę, która przedwcześnie rodzi dziewczynkę. Paulina, zaufana Hermiony przynosi królowi niemowlę, licząc że maleństwo zmiękczy serce króla. Nic z tego, król uważając, że nie jest ojcem dziecka poleca Antigonusowi, mężowi Pauliny, oddać je krukom.

W tym czasie królowa ma zostać osądzona ; w tym celu król zwraca się do wyroczni delfickiej,która jednoznacznie wypowiada się na temat niewinności Hermiony,Poliksenesa i Camilla.Jednocześnie na głowę króla walą się nieszczęścia - umiera jego żona i synek,jego zaś przez długie lata nękać będą wyrzuty sumienia...

Jak często u Szekspira,i ta opowieść po licznych i przyprawiających o ból głowy perypetiach kończy się szczęśliwie...czy aby na pewno?
Czy tak łatwo można odkupić lata krzywd,niesprawiedliwości,goryczy,lata bezpowrotnie stracone? To prawda,że historia dobrze się kończy,ale jakim kosztem? Czy można postawić most nad tym wszystkim,co zostało zaprzepaszczone przez niskie uczucia,słabości charakteru,złe słowa i czyny? I jak wielkich zniszczeń i destrukcji w życiu tak wielu ludzi potrafi dokonać jedna tylko osoba owładnięta obsesją - łącznie z nią samą?

Dramat zdecydowanie wart przeczytania ; jeśli już czytelnik przebrnie przez niesamowite i wymyślne intrygi,z pewnością będzie ukontentowany refleksjami,jakie ta książka ze sobą niesie.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/37569/zimowa-opowiesc/opinia/938148#opinia938148

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.