niedziela, 6 marca 2011

"Tajemny świat labiryntów"

Autor: Paul de Saint-Hilaire
Tytuł: "Tajemny świat labiryntów"
Wydawnictwo: Czakra


Książka niniejsza dotyczy jednego z najbardziej tajemniczych i najstarszych symboli,jakie od zarania ludzkości przewijają się przez jej dzieje.
Motyw labiryntu - bo o nim mowa - towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych niezmiennie go fascynując i pobudzając jego wyobraźnię,skłaniając do poszukiwania jego genezy i znaczenia.
Okryty nimbem tajemnicy pojawia się w murach pałacu w Knossos,nad brzegami Nilu,w średniowiecznych katedrach i na celtyckich krzyżach,za każdym razem budząc ogromne emocje i generując mnóstwo pytań.
Autor,podróżując śladem labiryntu w czasie i przestrzeni,szuka odpowiedzi na pytania dotyczące jego symbolizmu.
Czy oznacza nieskończoność? Czy jest może metaforą poszukiwania prawdy,wędrówki człowieka przez życie ku nieuchronności śmierci? Czy też może symbolizuje mistyczną podróż duszy do innego świata?
Dlaczego tak często pojawia się w starożytnych obrzędach inicjacyjnych i we wnętrzach gotyckich świątyni?
Skąd wziął się jego uniwersalizm,dzięki któremu spotkać go można zarówno w celtyckiej tradycji,greckiej mitologii oraz jako sekretne oznaczenie szlaków chrześcijańskich pielgrzymek?

Autor zadaje mnóstwo pytań,snuje przed nami swoje rozważania wzbogacone garścią faktów historycznych i legendarnych opowieści,jednak nie udziela satysfakcjonującej odpowiedzi.Bardzo to rozczarowujące i frustrujące ; autor co prawda miał intrygujący pomysł na książkę,ale raczej nie sprostał wyzwaniu,co właściwie przekreślałoby sens jej powstania,gdyby nie naprawdę interesujące i rzetelne podejście do tematu.
Nie pozostaje nam nic innego,tylko poskromić swoje apetyty na rozwiązanie jednej z najbardziej zajmujących zagadek świata i po prostu cieszyć się możliwością obcowania z nią.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/86315/tajemny-swiat-labiryntow/opinia/1503217#opinia1503217 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.