niedziela, 13 marca 2011

"Tajemnica klejnotu Nefertiti"

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: "Tajemnica klejnotu Nefertiti"
Wydawnictwo:  Zielona Sowa
Okładka: twarda

Mam dzisiaj wyjątkowo interesującą propozycję dla młodych miłośników tajemnic starożytnego Egiptu,karkołomnych przygód,których nie powstydziłby się Indiana Jones i intrygujących zagadek na miarę Sherlocka Holmesa.
Akcja powieści koncentruje się wokół przygód piątki przyjaciół - Ani i Bartka Ostrowskich,dzieci pary polskich archeologów oraz Mary Jane,Jima i Martina Gardnerów,niesfornych pociech angielskiego egiptologa i konserwatorki zabytków.
Dzieci przypadkowo natrafiają w gazecie na artykuł informujący o tym,że w egipskim mieście Amarna odkryto nowy grobowiec.Niestety,tożsamość jego właściciela pozostaje tajemnicą,podobnie jak i rabusiów,którzy ogołocili komorę grobową z bezcennych skarbów.
Zaintrygowane dzieci udają się w podróż do Egiptu,gdzie ich rodzice zostają zaangażowani do prac wykopaliskowych ; postanawiają na własną rękę rozwikłać zagadkę zaginionych skarbów.Niestety,nie są jedynymi,którzy pragną odnaleźć starożytne drogocenności.

W Amarnie zaroiło się bowiem nagle od wszelkiej maści łowców skarbów działających na granicy prawa i na zlecenie niejakiego Midasa,bogatego kolekcjonera starożytności.
Niespodziewanie dzieci zyskują sojusznika w osobie lady Ginevry Carnarvon,potomkini słynnego współodkrywcy legendarnego grobowca Tutanchamona...
Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem.Czy piątce młodych detektywów uda się odnaleźć fantastyczny naszyjnik królowej Nefertiti? Czy zdołają przechytrzyć bezwzględnych rabusiów?
Jakie tajemnice kryje Świetlista Świątynia? I wreszcie : do kogo należał odkryty ostatnio grobowiec w Amarnie?

Z każdą odwracaną stronicą książki mnożą się pytania,zagęszcza się intryga,a wartka akcja przyspiesza jeszcze bardziej.Pełna humoru narracja i mnóstwo zajmujących ciekawostek dotyczących kultury staroegipskiej nie pozwalają oderwać się od lektury i sprawiają,że czyta się ją jednym tchem.
Dodatkowym atutem jest niezwykle bogata szata graficzna ; przepiękna okładka stylizowana na oprawną w skórę księgę,pomysłowa mapka na wewnętrznych stronach okładki,barwne i działające na wyobraźnię ilustracje,liczne archeologiczne ciekawostki i objaśnienia trudnych terminów użytych w książce,narracja wzbogacona wpisami stylizowanymi na wycinki prasowych artykułów oraz notatki z tytułowej kroniki należącej do dzieci - wszystko to czyni książkę nadzwyczaj atrakcyjną dla młodego czytelnika.
Nie pozostaje mi nic innego,jak tylko zachęcić młodzież do sięgnięcia po tę lekturę ; gwarantuję,że nie poczują się zawiedzeni,a wręcz przeciwnie - przeżyją niezapomniane i pełne wrażeń chwile.
Gorąco polecam!książkę otrzymałam dzięki  Wydawnictwu Zielona Sowa  - serdecznie dziękuję!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.