niedziela, 27 marca 2011

"Odsłony, czyli rozmowy z córką"

Autor: Hanna Hamer, Magdalena Hamer
Tytuł: "Odsłony, czyli rozmowy z córką"
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls


Powszechnie znanym faktem jest, że najtrudniej o sprawach najważniejszych rozmawia się z najbliższymi.
Autorka przekonała się o tym na własnej skórze i nie tylko postanowiła zmienić i poprawić swoje relacje z córką, lecz także spróbować je ułatwić tysiącom innych matek i córek.
Jako psycholog zdaje sobie sprawę, jak ważna w kontaktach z najbliższymi jest sztuka dobrego porozumiewania się oparta na wzajemnej szczerości i zaufaniu, ale także jak wielkie trudności może sprawiać wypracowanie takowej.
Warto jednak do tego dążyć, zaś odkrywanie kogoś, kogo wydaje nam się, że doskonale znamy, może okazać się interesującym, fascynującym, choć nie zawsze przyjemnym doświadczeniem. Zapis rozmów autorki z własną córką, sposób ich prowadzenia oraz różnorodność podejmowanych tematów mogą zainspirować i ułatwić wzajemne poznawanie innym.

Autorki rozmawiają nie tylko o łączących je relacjach, obawach, nadziejach i oczekiwaniach względem siebie, wadach, które trudno znosić i zaletach, które budzą podziw; opierając się na doświadczeniach własnych oraz przyjaciół, a także obserwacjach życia codziennego wymieniają poglądy w kwestiach dotyczących miłości, seksu i przyjaźni, prawdy i kłamstwa, zazdrości i zdrady, wychowania i wiary, wolności i samotności, tożsamości i tolerancji, stresu i sukcesu, oswajania choroby i śmierci. Snują rozważania na temat genezy tych zjawisk, zastanawiają się nad ich rolą w naszym życiu, naszymi oczekiwaniami wobec nich, emocjami i refleksjami, jakie w nas budzą.
Niezwykle interesujące jest poznawanie dwóch różnych opinii na powyższe zagadnienia; odmienność w postrzeganiu rzeczywistości wynika nie tylko z różnicy pokoleniowej, ale również z indywidualnego bagażu życiowych doświadczeń.
Do jednych z najciekawszych rozważań moim zdaniem należą te nad kondycją współczesnego społeczeństwa i przemian zachodzących w naszej kulturze oraz stosunków damsko- męskich.
Refleksje autorek, tak odkrywcze w swojej prostocie, poruszające cały wachlarz zagadnień tak ściśle powiązanych z istotą człowieczeństwa, ze sprawami tak dla nas istotnymi, a jednocześnie tak nam bliskimi, pomagają uporządkować nasz świat, spojrzeć na niego z innej perspektywy, ale przede wszystkim uświadamiają, że dzielenie się przemyśleniami z najbliższymi wzbogaca nas, uczy tolerancji i czyni życie ciekawszym. Taka "rozmowa od serca" pozwala nam choć na chwilę wejrzeć w wewnętrzny świat, poznać myśli i uczucia drugiej osoby, o której wydaje nam się, że wiemy wszystko, a z którą łączy nas niepowtarzalna i wyjątkowa więź - z matką lub z córką.
Ta mądra i wartościowa książka uczy tej właśnie sztuki prawdziwego, głębokiego porozumiewania się; myślę, że sięgnąć po nią powinien każdy, komu zależy na jak najlepszych kontaktach z najbliższymi.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5


książkę otrzymałam od Oficyny Wydawniczej Impuls - serdecznie dziękuję!

2 komentarze:

  1. Lubię od czasu do czasu przeczytać dobry, wartościowy poradnik, a jak widzę ten do takich należy:). Dodałam tę książkę na listę "chcę przeczytać".
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. O, tak! To naprawdę wartościowa pozycja i mam nadzieję,że i Tobie się spodoba.:)))
    Pozdrawiam Cię gorąco:)

    OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.