środa, 2 marca 2011

"Legenda, jako też bohaterskie, wesołe i sławne przygody Dyla Sowizdrzała i Jagnuszka Poczciwca w krajach flamandzkich i gdzie indziej"

Autor: Charles de Coster
Tytuł: "Legenda, jako też bohaterskie, wesołe i sławne przygody Dyla Sowizdrzała i Jagnuszka Poczciwca w krajach flamandzkich i gdzie indziej"

Kim był Dyl Sowizdrzał? Można o tym przeczytać choćby w Wikipedii ; jednak postać wykreowana przez Costera jest nie tylko błaznem i złośliwym figlarzem,włóczykijem wędrującym po różnych krainach i używającym życia nierobem ; jest bohaterem i symbolem walki o niepodległość Niderlandów uciskanych przez hiszpańskiego najeźdźcę.
Gwoli ścisłości - to symbol bohaterskiego ludu,który na własnej skórze odczuł okrucieństwo hiszpańskiej inkwizycji (ojciec Dyla został spalony na stosie jako heretyk,matka zmarła po nieludzkich torturach); jednym z najbardziej okrutnych jej praktyk było usankcjonowane prawnie donosicielstwo,za które nagrodą była część majątku ofiary - resztę konfiskował król.To symbol ludu,któremu do szczęśliwego życia nie wystarczał jedynie pełny brzuch i trzos - ale także wolność przekonań,zwłaszcza religijnych oraz życie w kraju rządzonym przez własnego władcę.
Po śmierci rodziców,które to wydarzenie było najbardziej traumatycznym i zwrotnym punktem w jego życiu,Dyl poważnieje i,początkowo kierowany chęcią zemsty na okupancie,postanawia przyczynić się do wygnania Hiszpanów z kraju ; w tym celu - razem z wiernym Jagnuszkiem - służy Wilhelmowi Orańskiemu najpierw jako szpieg-zwiadowca,następnie także jako żołnierz.
Głęboko symboliczne jest także zakończenie książki - Sowizdrzał umiera,ale zmartwychwstaje,gdyż kraju dzielnych Walonów i nieustraszonych Flamandów w ostatecznym rozrachunku nie można pokonać,podźwignie się on z każdej niedoli.

Książka ta,na poły powieść łotrzykowska i historyczna,na poły poemat opiewający walkę o niepodległość i odwagę Flamandów,jest czymś jedynym w swoim rodzaju.
Obok patosu pojawia się mowa potoczna,zawierająca często ordynarne zwroty ; liczne dłużyzny,nudne opisy i nieistotne wątki poboczne sprawiają,że książka ta jest jak dla mnie przykładem grafomanii ; ważnym natomiast i wartościowym źródłem informacji o czasach inkwizycji w Niderlandach są liczne naturalistyczne opisy zawierające mnóstwo szczegółów o życiu pod hiszpańskim jarzmem,o narastającej fali prześladowań religijnych i machinie procesów sądowych będących ich skutkiem.Już choćby tylko dlatego książka ta jest interesującą lekturą.
Czasami trudno stwierdzić,kiedy kończy się prawda historyczna,a zaczyna fikcja literacka,tak dokładnie są ze sobą wymieszane - ale moim zdaniem w tym przypadku jest to raczej zaletą,nie wadą.
Przekonajcie się sami.:)

Moja ocena: 2/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/59805/legenda-jako-tez-bohaterskie-wesole-i-slawne-przygody-dyla-sowizdrzala-i-jagnuszka-poczciwca-w-kra/opinia/1025051#opinia1025051 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.