czwartek, 3 marca 2011

"Król szczurów"

Autor: James Clavell
Tytuł: "Król szczurów"

Książka ta jest wyjątkowa.Nie tylko dlatego,że jest oparta na faktach z życia autora,który sam był więźniem w obozie jenieckim Changi w Singapurze - fakt ten przydaje jej realizmu i wiarygodności ; także dlatego,że jest to doskonałe studium postaci postawionych w sytuacjach granicznych,studium ich charakterów,moralności,światopoglądu.
To mistrzowski wręcz obraz psychiki ludzi,których egzystencja została zredukowana do prymitywnej i bezpardonowej walki o przetrwanie,błyskotliwa analiza tego wszystkiego,co dzieje się w duszy zmaltretowanych psychicznie (i fizycznie) jeńców.

Głównym wątkiem powieści jest historia znajomości dwóch mężczyzn reprezentujących odmienne postawy życiowe : Amerykanin o pseudonimie Król oraz Anglik Marlowe.Ten pierwszy dzięki cynizmowi,brakowi skrupułów i umiejętności dopasowania się do każdej sytuacji praktycznie rządzi w obozie - prowadzi czarnorynkowy handel i ma się o niebo lepiej,niż jakikolwiek inny więzień ; w tym obozie,gdzie brakuje WSZYSTKIEGO,posiada on nawet własną kurę i waży trzydzieści kilo więcej,niż każdy z jeńców.Dzięki pieniądzom,jakie miał z pośredniczenia między więźniami a strażnikami,był podziwianą,a jednocześnie najbardziej znienawidzoną postacią w Changi.
Marlowe jest typowym angielskim dżentelmenem wychowanym w dobrej rodzinie z tradycjami wojskowymi ; wpojone zasady i poczucie moralności bardzo cierpią w starciu z obozową rzeczywistością.

Autor bardzo dokładnie pokazuje,do czego zdolny jest człowiek,by zapewnić sobie przetrwanie - kreśli sylwetki bohaterów w sposób niejednoznaczny,tak że te same postaci budzą w nas mieszane uczucia.
Tytułowy Król budzi w nas obrzydzenie, sympatię, niechęć, to znów podziw. I tak jest ze wszystkimi. Nie ma jednoznaczności, nie ma wskazywania palcem "dobry - zły". To my sami możemy ocenić bohaterów powieści. Ciągle jesteśmy zaskakiwani. Homoseksualistę, którym w skrytości ducha gardzi pół obozu, poznajemy jako doskonałego pielęgniarza przynoszącego ulgę umierającym. Natomiast jeden z brytyjskich oficerów, dżentelmen, okazuje się złodziejem.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nie jest to wcale powieść wojenna, lecz genialna wręcz książka psychologiczna.
Pokazuje,że człowiek jest zdolny do przeróżnych rzeczy,których w normalnych okolicznościach sam by się po sobie nie spodziewał ; i jest to szeroki wachlarz zachowań i postaw moralnych - nie tylko bezwzględność będąca skutkiem zezwierzęcenia,które z kolei jest wynikiem permanentnego głodu i obawy o byt,ale także poświęcenie i bezinteresowność graniczące nieraz z brawurą (np.przechowywanie radia w obozie,za co grozi śmierć).
Gorąco polecam,bo naprawdę warto!!

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49106/krol-szczurow/opinia/928984#opinia928984 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.