środa, 2 marca 2011

"Kobiety z mitów i legend"

Autor: Andrzej Donimirski
Tytuł: "Kobiety z mitów i legend"

Niniejsze opracowanie odkrywa przed czytelnikiem istny korowód kobiecych postaci,które - znane ze starożytnych mitów bądź średniowiecznych legend - na przestrzeni wieków intrygowały,rozpalały zbiorową wyobraźnię,inspirowały i były natchnieniem dla poetów,dramaturgów,malarzy czy rzeźbiarzy.
Choć pochodzą z różnych,nieraz bardzo odległych od siebie epok,choć reprezentują cały kalejdoskop cech charakteru oraz szeroki wachlarz postaw moralnych i chociaż żadna z nich nie jest postacią historyczną w ścisłym znaczeniu tego słowa,łączy je jedno : pozostają wiecznie żywe.
Nie tylko dlatego,że były kobietami o zdecydowanych charakterach,niezłomnej psychice,ugruntowanych poglądach.
Były wyrazem ludzkich dążeń,ukrytych mrocznych pragnień i nieuświadomionych uczuć.Ucieleśniały to,co budzi najwyższy podziw i najgłębszą grozę,nadawały konkretny kształt ludzkim niepokojom i lękom,tłumaczyły niezrozumiałe,oswajały z nieznanym,sublimowały frustracje.Stanowiły zarazem katharsis i natchnienie trwale zapisując się w pamięci pokoleń.
Poznajemy zatem zgubne femmes fatales : wiarołomną Helenę Trojańską,nieszczęsną mężobójczynię Klitajmestrę,okrutną i mściwą Krymhildę z "Sagi o Nibelungach",zbrodniczą a jednocześnie tragiczną Medeę.
Pojawiają się przed nami kobiety bohaterskie i zdolne do największych poświęceń,jak cnotliwa Lukrecja,która wolała umrzeć,niż żyć w hańbie, odważna Żydówka Estera,która ocaliła swój naród czy pełna determinacji Marcja,która uwolniła Rzym od tyrana.
Czarują swoim blaskiem egzotyczna królowa Saba i potężna Semiramida,błyszczy przykładem wierna Penelopa,zadziwiają swoją niezłomną postawą nieustraszona Genowefa - patronka Paryża,dumna Wanda,co nie chciała Niemca oraz przewidująca i dalekowzroczna czeska władczyni Libusza.
Myślę,że warto sięgnąć po tę książkę.Bo choć sucha i anemiczna narracja najczęściej nie oddaje w pełni fenomenu tych fascynujących postaci,to jednak stanowi dobry punkt wyjścia do własnych rozważań i przemyśleń.
Czas spędzony przy tej lekturze z pewnością nie będzie czasem straconym.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/83904/kobiety-z-mitow-i-legend/opinia/1986721#opinia1986721 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.