piątek, 4 marca 2011

"Juliusz Cezar"

Autor: William Shakespeare
Tytuł: "Juliusz Cezar"

 "Et tu,Brute,contra me?" - ostatnie słowa Juliusza Cezara przeszły do historii,podobnie zresztą jak on sam.
Czym tak nadzwyczajnym zasłużył się Cezar,że przetrwał w pamięci potomnych przez stulecia?
Co uczyniło tę postać tak wdzięcznym obiektem fascynacji i źródłem natchnienia dla niezliczonej rzeszy twórców na przestrzeni wieków?
Każdy,kto choć trochę zna historię starożytną odpowie,że przede wszystkim dwie podstawowe rzeczy : jego charakter i osiągnięcia.
Przy czym jedno jest logiczna konsekwencją drugiego.
Charakter Cezara,niepospolity i niełatwy,wyróżniało kilka cech: niespotykana charyzma,nienasycona ambicja,żądza władzy,dążenie do perfekcjonizmu,ogromny talent przywódczy i geniusz taktyczny.
Był to człowiek,który wymagał wiele od siebie i innych,niezrównany strateg,dalekowzroczny i błyskotliwy polityk.
Ta wybitna osobowość zdominowała - dosłownie i w przenośni -cały ówczesny świat zdobywając nieograniczoną niemal władzę.Ale również śmiertelnych wrogów.

Wielkość i upadek,intrygi i władza - to tematy,które nie od dziś fascynują i intrygują twórców.W przypadku Szekspira zaowocowały one powstaniem wybitnego dzieła.
Dramaturg przez całe życie próbował zgłębić tajniki ludzkiego umysłu i ducha,zwłaszcza te,które wyzwalały w człowieku potrzebę dominacji i władzy nad innymi ludźmi.
Juliusz Cezar okazał się być idealnym przykładem postaci trawionej nieugaszoną ambicją,która na dodatek przywodzi go do zguby.
Szekspir ukazuje Cezara nie tylko jako wielkiego wodza i niezwyciężonego bohatera,ale także jako bezwzględnego imperatora ogarniętego obsesyjnym pragnieniem władzy,jako tragiczną postać zmagającą się z własnymi słabościami na drodze do upragnionego celu.
Władza,którą uzyskuje,ma gorzki smak ; nie zaspokaja jego wybujałych ambicji,zamiast tryumfu i szczęścia daje osamotnienie,poczucie niespełnienia,a wreszcie przynosi zgubę.
Szekspir w niezwykle wiarygodny i poruszający sposób przedstawił problem mechanizmu władzy,która okazuje się być demoralizującą i niszczycielską siłą.Uświadamia,że choć jest nieśmiertelnym obiektem ludzkich dążeń i pragnień,najczęściej nie spełnia pokładanych w niej nadziei,przynosi rozczarowanie,pustoszy psychikę.
Gorąco polecam tę lekturę ; podobnie jak pozostałe dramaty Szekspira traktuje o uniwersalnych wartościach i zgłębia meandry ludzkiej psychiki ; pozwala przyjrzeć się swoim wadom i słabościom z bezpiecznej perspektywy starożytnego Rzymu.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/37526/juliusz-cezar/opinia/938132#opinia938132

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.