czwartek, 3 marca 2011

"Don Kichot z Manczy"

Autor: Miguel de Cervantes 
Tytuł: "Don Kichot z Manczy"

Tytułowy don Kichot to szlachcic o niezwykłej wrażliwości i bujnej wyobraźni,zafascynowany treścią rycerskich romansów,w których się zaczytuje.
Do tego stopnia pogrąża się w wyimaginowanym świecie,że fikcja zawarta w utworach staje się dla niego rzeczywistością, utożsamia się z dzielnym bohaterami powieści i w końcu zaczyna wierzyć,że sam jest walecznym rycerzem.W wieku pięćdziesięciu lat postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie - staje się błędnym rycerzem,obiera za damę swego serca pewną wieśniaczkę i odtąd zwie ją Dulcyneą ; z wiernym giermkiem Sancho Pansą i na chabecie,którą zwie rumakiem Rosynantem wyrusza w drogę,by walczyć o honor damy swego serca, bronić uciśnionych i jednocześnie okryć się chwałą i sławą.
Nieszczęsny,pogrążony w obłędzie don Kichot gdziekolwiek się pojawia, budzi śmiech i drwinę,nikt nie traktuje go poważnie,wykorzystywana jest jego naiwność i rycerskość.
Jednak jego odwaga zasługuje na podziw.Szalony,żyjący w świecie urojeń rycerz pozostawał wierny swoim ideałom ; kiedy uznał że jakaś sytuacja stanowi zagrożenie, bez wahania rzucał się do walki. Tak właśnie było, kiedy wmówił sobie, że napotkane na drodze wielkie wiatraki to olbrzymy. Nic nie mogło go powstrzymać od natarcia.
Don Kichot odzyskał zdrowy rozsądek tuż przed śmiercią. Spisał testament, pożegnał się z najbliższymi i umarł mimo wszystko jako bohater. Przezwyciężył obłęd, który zmienił go w niezwykłego rycerza i zrozumiał, że książki które czytał zawładnęły jego wyobraźnią i życiem.

Don Kichot jest postacią tragiczną.Zawładnęła nim jego własna wyobraźnia,nie potrafił oddzielić rzeczywistości od fikcji literackiej.Czyny,których dokonywał były daremne,walki z wiatrakami bezsensowne ; jednak on wierzył,że ratuje świat przed złem zgodnie z rycerskim kodeksem i swoimi szlachetnymi ideałami - poświęcił temu całe swoje życie,pozostał im wierny na przekór wszystkim i wszystkiemu ; może i był szalony,ale był też wielki.
Postać don Kichota jest zabawna w swoich wyobrażeniach o otaczającej go rzeczywistości, niejednokrotnie jego przygody budzą uśmiech.Jednak budzi on raczej sympatię i współczucie niż politowanie.
Dzieje się tak, ponieważ w tej postaci wyrażona jest tęsknota za światem, którego już nie ma - za odchodzącym na zawsze światem rycerskich zachowań, honoru i szlachetności. Don Kichot jest zabawny w swoich usiłowaniach zostania bohaterskim rycerzem, które zawsze kończą się tylko kolejnymi siniakami, ale jego rozpaczliwa tęsknota za przemijającymi ideałami jest w gruncie rzeczy do głębi smutna.

Wbrew pozorom - lektura absolutnie nie jest lekka,łatwa i przyjemna ; zmusza do refleksji nad ludzką kondycją i odwieczną tęsknotą za lepszym światem,innym niż wszechogarniająca nas szara rzeczywistość.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/37331/don-kichot-z-manczy/opinia/929862#opinia929862 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.