piątek, 4 marca 2011

"Dom lalki (Nora)"

Autor: Henryk Ibsen
Tytuł: "Dom lalki (Nora)"
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Okładka: miękka

"Dom lalki" to bardzo trafiony tytuł.Główną bohaterką utworu jest Nora,pozornie szczęśliwa i beztroska żona adwokata Helmera i matka jego dzieci.
Mąż traktuje ją jak ozdobę domu,ulubioną maskotkę,jak bezmyślną lalkę,która na niczym się nie zna,niewiele potrafi i w ogóle niewiele wie.Zachwyca się jej urodą i młodością,ale traktuje jak dziecko ciągle ja strofując,karząc lub nagradzając w zależności od jego widzimisię.
Jednak Nora ukrywa przed światem pewną tajemnicę,którą zdradza swojej przyjaciółce wymawiającej jej lekkomyślność i trzpiotowatość.
Przed laty Nora,aby ratować chorującego męża,pożyczyła pewną sumę na jego leczenie mówiąc mu,że pieniądze otrzymała od ojca.Teraz spłaca swój dług oszczędzając na sobie.Wie,że nie może przyznać się do tego mężowi,gdyż uraziłoby to jego męską ambicję i nigdy nie wybaczyłby jej oszustwa.
Jednak pewne okoliczności sprawiają,że prawda wychodzi na jaw i między małżonkami dochodzi do konfrontacji.
Jak kończy się ta historia?
Dowiedzcie się sami,sięgnijcie po tę książkę,bo warto.
Pisana jest prostym,zrozumiałym językiem i zawiera wiele prawd o życiu,a zwłaszcza o stosunkach damsko-męskich.Pokazuje głęboką przemianę,jaka dokonuje się w zahukanej,niedocenianej kobiecie,doprowadzonej do ostateczności.Ukazuje fałsz i zakłamanie człowieka i przestrzega,że życie budowane na takim fundamencie jest nietrwałe ,zaś poczucie fałszywie pojmowanej dumy i honoru prędzej czy później przynosi więcej szkody niż pożytku.
Smutne jest zmarnowane życie,nadzieję daje jego odmiana.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50072/dom-lalki-nora/opinia/933155#opinia933155 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.