czwartek, 3 marca 2011

"Barabasz"

Autor: Par Lagerkvist
Tytuł: "Barabasz"

Historia Barabasza - złoczyńcy,który uzyskał wolność w miejsce Chrystusa i tym samym szansę na zmianę dotychczasowego życia.
Podobnie jak w tradycji,życie Barabasza przeplata się z życiem Jezusa - możemy tu nawet dostrzec pewne analogie - jednak nie zmienia to faktu,że w książce tej Barabasz jest antytezą Chrystusa,jego całkowitym przeciwieństwem.
Sam Chrystus jawi się tu jako istota tajemnicza,którą otacza aura czegoś niewyjaśnionego,nieodkrytego ; chociaż niejako w tle,jest obecny w refleksjach Barabasza przez całe życie,aż po jego kres.
Barabasz zaś jest uosobieniem człowieka grzesznego,czyli właściwie każdego z nas - to istota,która błądzi,dostaje szansę na drugie życie,ale nie zmienia swojego postępowania.Trwa w grzechu,aż spotyka go kara i śmierć.
Wielką tragedią tego człowieka jest fakt,że wiara jest tu przywilejem - nie wystarczy chcieć jej posiadać,trzeba ją otrzymać w darze.Być może właśnie przez swoje zmarnowane życie Barabasz nie dostąpił tego zaszczytu,lecz pogrążał się w grzechu.
Jego życie - podobnie jak życie każdego z nas - jest drogą pełną wyborów.I tylko od nas zależy,których z nich dokonamy,którą drogą pójdziemy.
To niełatwa lektura,wymagająca od czytelnika uwagi i skupienia.Jednak ogrom refleksji i ładunek emocjonalny,jaki ze sobą niesie,z pewnością przypadną do gustu uważnemu czytelnikowi.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/50482/barabasz/opinia/943495#opinia943495 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.