piątek, 4 marca 2011

"Ania z Szumiących Topoli"

Autor: Lucy Maud Montgomery
Tytuł: "Ania z Szumiących Topoli"
Wydawnictwo: Literackie

Czwarty tom o rudowłosej romantyczce Ani Shirley.
Poznajemy dalsze koleje jej losu; po zaręczynach z Gilbertem i objęciu posady kierowniczki szkoły w Summerside,Ania wkracza w kolejny etap życia.Otwarta i przyjazna,zamieszkuje w Szumiących Topolach u dwóch wdów zwanych ciocią Kasią i ciocią Misią oraz ich służącej,surowej Rebeki Dew ; z właściwym sobie wdziękiem toruje sobie drogę do ich serc.
Niestety,nie z wszystkimi stosunki układają się Ani tak różowo ; miasto jest zdominowane przez rodzinę Pringle'ów,która w bardzo przykry i nieprzyjemny sposób utrudnia i uprzykrza życie młodej nauczycielce.A wszystko dlatego,że to Ania,a nie jedna z osób pochodzących z tej rodziny,objęła posadę dyrektorki szkoły.
Jednak i z tej sytuacji Ania znajduje wyjście - a właściwie przychodzi ono same,jest zadziwiające i zabawne - w każdym razie nastepuje znacząca poprawa we wzajemnych stosunkach i Ania może nieco odetchnąć.
Ania spotyka dwie bardzo interesujące osoby,na który wywrze ogromny wpływ.To Julianna Brooke,antypatyczna nauczycielka,jednak Ani udaje się wreszcie stopić lodowy pancerz,którym się otoczyła i zaprzyjaźnia się z nią.
Drugą postacią jest Elżbieta - dziewczynka mieszkająca w sąsiedztwie z babcią,półsierota tęskniąca za powrotem ojca.Ania okazuje jej wiele serca,skłania także jej ojca do powrotu uszczęśliwiającym tym oboje.
Ważną częścią tej właśnie książki,są listy,które Ania pisze do ukochanego.Tchną one uczuciem,które autorka wyraża w bardzo wzruszający sposób ; wreszcie,po tylu latach nie musi ukrywać ani uświadamiać sobie niczego,jest pewna swej miłości i wie,że jest kochana,czemu daje wyraz w swojej korespondencji.
W tym tomie bardziej niż w poprzednich daje się odczuć wpływ,jaki Ania ma na osoby,z którymi się styka.Ta pełna ciepła,współczucia i empatii osóbka posiada niespotykany dar zarażania całego otoczenia bezmiarem radości życia i pozytywnego myślenia.Uzdrawia go duchowo,jest promieniem słońca w ich ponurym i pozbawionym nadziei życiu.Cieszy mnie,że pomimo tych wszystkich zmian,jakie nastąpiły w jej życiu,nadal w głębi duszy jest tą samą wrażliwą i romantyczną,nieco zagubioną dziewczynką.Na tym polega cały urok tej wyjątkowej postaci.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/11099/ania-z-szumiacych-topoli/opinia/921098 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.