czwartek, 3 marca 2011

"Ania na uniwersytecie"

Autor: Lucy Maud Montgomery
Tytuł: "Ania na uniwersytecie"
Wydawnictwo: Literackie

Trzeci tom opowiadający o rudowłosej Ani Shirley.
Przesłaniem tej książki jest...miłość,jej różne odcienie,komplikacje i rozterki,uniesienia i rozczarowania,jakie ze sobą niesie.
Ania dojrzewa,w jej życiu szykują się kolejne zmiany.Opuszcza Avonlea i podejmuje studia na uniwersytecie Redmond.Wraz z nią wyjeżdżają starzy przyjaciele - Gilbert,Priscilla i Karol,na miejscu poznaje też nowych - jak chociażby Izabelę Gordon czy pannę Patty.
Ania wraz z przyjaciółkami zamieszkuje w uroczym,starym domku zwanym Ustroniem Patty i od razu zjednuje sobie jego właścicielkę.
Czas wypełnia jej głównie nauka,jednak pojawia się pierwszy adorator - Robert Gardner,w którym zauroczona Ania widzi swojego wymarzonego księcia z bajki.Jednak czy nowy wybranek zastąpi jej wiernego przyjaciela Gilberta?
To okazuje się po licznych miłosnych zawirowaniach i perypetiach - nie tylko Ani z Robertem,ale też Gilberta z niejaką Krystyną...
Chociaż ten tom to właściwie historia miłosna,gdzieś w tle pobrzmiewają dalece bardziej smutne i nostalgiczne echa - tęsknoty i żalu nad tym,co minione oraz refleksje nad nieubłaganym upływem czasu i zmianami,jakie ze sobą niesie.
Taką ciemną chmurą nad dość beztroskim życiem Ani jest śmierć koleżanki z Avonlea,Ruby Gillis,która umiera na suchoty ; Ania bardzo to przeżywa.
Lecz są i pozytywne zmiany,choć dla chodzącej z głową w chmurach Ani początkowo dość szokujące : ukochana przyjaciółka Diana wychodzi za mąż - to zmusza Anię do poważnych refleksji nad tym,czego sama pragnie i oczekuje od wymarzonego mężczyzny.
W dramatycznych okolicznościach Ania i Gilbert mają znowu szansę na odnalezienie się,na miłość.Czy ją wykorzystają?
Moim zdaniem,to jeden z najbardziej wzruszających momentów tego tomu.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5
Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/11432/ania-na-uniwersytecie/opinia/921099#opinia921099 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.