poniedziałek, 28 lutego 2011

"Mozart.Brat ognia.Ulubieniec Izydy."

Autor: Christian Jacq
Tytuł: "Mozart.Brat ognia.Ulubieniec Izydy."
Wydawnictwo: Świat Książki, 2008
Ilość stron: 572
Okładka: miękka

Drugi tom niezwykłej biografii Mozarta,której autor skupia się na związkach genialnego kompozytora z masonerią.
Jakoże jest to czwarta przeczytana przeze mnie biografia tego twórcy,miałam możliwość spojrzenia na dobrze znane mi fakty z jego życia z zupełnie innej strony.Było to ciekawe doświadczenie,choć wiele szczegółów się nie zgadzało lub wręcz się wykluczały w porównaniu z tym,co wyczytałam wcześniej.
Nie wiem,czy w rzeczywistości związki Mozarta z masonerią były tak silne,jak autor pragnąłby je widzieć ; faktem jest,że cztery napisane przez Wolfganga opery zawierały w sobie wolnomularskie przesłanie,natomiast nie przekonała mnie zupełnie spiskowa teoria autora,jakoby liczni przeciwnicy Mozarta wywodzący się z kręgów kościelnych i cesarskiego dworu obawiali się jego wpływu na umysły ludzi - do tego stopnia,że zapragnęli przyczynić się do jego śmierci.
Wiele razy spotkałam się podobną teorią,popularną pewnie dlatego,że tajemnica śmierci Mozarta nigdy nie została ostatecznie wyjaśniona.Jednak inne publikacje,które rzeczowo i w naukowy sposób próbują podać inne wyjaśnienie jego zgonu,znacznie bardziej do mnie przemawiają i są zdecydowanie bardziej wiarygodne.
Pomysł otrucia Mozarta przez jego wrogów jest z pewnością sensacyjny i lotny,jednak ja odrzucam go jako mało wiarygodny.
W książce więcej jest podobnych nieścisłości czy niedomówień,nie przeszkadzało mi to jednak zbytnio w chłonięciu kolejnej opowieści o życiu wielkiego Mozarta.Bo to przede wszystkim historia rozwoju jego geniuszu,jakże często boleśnie niedocenianego i nierozumianego przez jemu współczesnych ; to historia jego życia,jego wzlotów i upadków,zapis chwil pełnych szczęścia i rozpaczy.
Dzięki tej książce Mozart jawi się nam nie tylko jako genialny muzyk,ale przede wszystkim jako człowiek z krwi i kości,mający niezwykle bogate życie wewnętrzne.
Żeby przekonać się,jak dalece niezwykła i fascynująca była to postać,warto sięgnąć po tę książkę - cokolwiek tendencyjną i w wielu miejscach mijającą się z powszechnie uznanymi faktami,ale za to wynagradzającą czytelnikowi te niedostatki soczystą narracją, zaskakująco nowatorskim potraktowaniem tematu oraz świeżym i intrygującym spojrzeniem na postać głównego bohatera.
Z pewnością autor wykonał kawał dobrej roboty i włożył w tę książkę mnóstwo pracy i serca.To się czuje!
I dlatego serdecznie polecam.:)

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/65563/mozart-brat-ognia-ulubieniec-izydy/opinia/938193#opinia938193 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.