poniedziałek, 28 lutego 2011

"Mama kazała mi chorować"

Autor: Julie Gregory
Tytuł: "Mama kazała mi chorować"
Wydawnictwo: Amber
Okładka: miękka

Tytuł doskonale oddaje istotę choroby,której ta książka dotyczy.
Zastępczy zespół Munchhausena tak naprawdę jest formą maltretowania dziecka przez opiekuna ; polega na wymyślaniu i wywoływaniu dolegliwości
fizycznych u ofiary.Najczęściej sprawcą jest matka,ofiarą dziecko.
Wpędzanie w chorobę własnego dziecka ma na celu zwrócenie uwagi na własną osobę,wymuszenie współczucia i pomocy,zapewnienia sobie kontroli nad drugim człowiekiem.
Autorka i bohaterka tego pamiętnika,Julie Gregory,miała nieszczęście urodzić się w głęboko dysfunkcyjnej rodzinie,która jednak potrafiła stwarzać pozory normalności.
Chory psychicznie ojciec o skłonnościach homoseksualnych,a przede wszystkim matka - szalona (być może w pewnym stopniu jej psychikę obciążało pojawiające się w rodzinie kazirodztwo oraz przemoc seksualna),znęcająca się nad córką fizycznie,psychicznie i emocjonalnie ; egzystowanie w takim środowisku i przeżycie w nim graniczyło z cudem.
Życie Julie obracało się wokół niezliczonych wymyślonych chorób , jej matka z wielką bezwzględnością i okrucieństwem dążyła do osiągnięcia emocjonalnej satysfakcji z choroby dziecka.Gdy widziała,że zainteresowanie lekarzy jej przypadkiem maleje,po prostu zmieniała lekarza;często szukała informacji medycznych w literaturze fachowej,żeby jeszcze bardziej wiarygodnie i przekonująco zagrać swoją rolę.
Julie Gregory wykazała się ogromnym hartem ducha - udało jej się nie tylko poznać przyczynę jej wieloletnich dolegliwości,ale także uwolnić emocjonalnie od matki.To niewiarygodne,że zdołała zachować własną osobowość i rozliczyć się z przeszłością za pomocą tej właśnie przejmującej i wstrząsającej książki.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/55503/mama-kazala-mi-chorowac/opinia/1071549#opinia1071549 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.