niedziela, 27 lutego 2011

"Historia epidemii.Od dżumy po AIDS"

Autor: Jacques Ruffie
Tytuł: "Historia epidemii.Od dżumy po AIDS"

Całkiem interesująca pozycja traktująca - zgodnie z tytułem - o epidemiach nękających ludzkość na przestrzeni stuleci,a nawet tysiącleci.W niezwykle drobiazgowy sposób snuje przed nami opowieść o czterech najbardziej śmiercionośnych spośród nich : dżumie,cholerze,trądzie i gruźlicy ; zapoznaje nas z ich historią,rodowodem,przebiegiem oraz szeroko pojętymi konsekwencjami.
Autor dokonuje szczegółowego zróżnicowania chorób epidemicznych na bakteryjne (np.trąd,dżuma,cholera,gruźlica,tyfus plamisty),wirusowe (żółta febra,grypa,gorączki krwotoczne,ospa,HIV) oraz pasożytnicze (toksoplazmoza,malaria,czerwonka); każda z nich jest dokładnie omówiona - a nawet bardziej,niż dokładnie ; często wywody autora stają się przydługie i - co tu ukrywać - nudnawe.
Niemniej jednak stanowią cenne źródło informacji o chorobach epidemicznych ; mnie szczególnie zainteresowało ich pochodzenie i rys historyczny - momentami narracja nabiera niemal gawędziarskiego stylu,co jest bardzo pożądane,jeśli książka ma wciągnąć czytelnika,a nie zanudzić na śmierć.
Są w tej lekturze fragmenty,które zainteresowałyby chyba tylko biologa albo lekarza - napisane poważnym,mało zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy,typowo naukowym żargonem,który absolutnie do mnie nie przemawia.Nie tego spodziewałam się po książce pod tak wielce obiecującym tytułem.
Taki styl narracji ma też jednak swoje plusy - ukontentowani lekturą będą zarówno laicy,jak i osoby z zacięciem naukowym.
Dużym plusem tej publikacji jest także to,że autor nie skupia się jedynie na historii chorób epidemicznych,ale sięga w przyszłość zastanawiając się,co nas czeka jutro.Choroby pojawiają się,zanikają i znikają,najczęściej nie sposób przewidzieć ich "zachowania" ani satysfakcjonująco wyjaśnić,dlaczego pojawiają się i znikają w czasie i przestrzeni.Podoba mi się takie całościowe i wyczerpujące potraktowanie tematu.Z pewnością,mimo kilku uwag,jest to wartościowa i interesująca lektura.Polecam.

Moja ocena: 3/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/89754/historia-epidemii-od-dzumy-po-aids/opinia/1772465#opinia1772465 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.