niedziela, 27 lutego 2011

"Cuda Polski - śladami zamków i ruin"

Autor: Agnieszka Malik
Tytuł: "Cuda Polski - śladami zamków i ruin"
Wydawnictwo: Publicat
Okładka: twarda

Bardzo lubię i cenię albumy wydawnictwa Publicat - są wyjątkowo staranne,interesujące,a przy tym zdumiewająco niedrogie.Dzięki temu stanowią idealny materiał na trafiony i udany prezent.
Podobnie sprawa wygląda w tym przypadku ; "Cuda Polski - śladami zamków i ruin" prezentuje sylwetki 45 polskich zamków od Krokowej na północy po Niedzicę na południu,od Łagowa na zachodzie,po Krasiczyn na wschodzie.Właściwie nie wiem,czym kierowała się autorka wyborem takich a nie innych budowli,pewnie jakimiś osobistymi preferencjami,ale właściwie - dlaczego nie? Nie jest to przecież monografia polskich zamków ; publikacja ta ma raczej zachęcić czytelnika do poszukiwania własnych ulubionych miejsc i zapoznaje go z wybranymi tego typu obiektami na terenie Polski - dodam,że w sposób wyjątkowo udany i interesujący.
Każdy zamek ma przypisaną historię, legendy i anegdoty z nim związane ; jest też mapka dojazdu,zdjęcia zamkowych wnętrz i plenerów oraz informacje przydatne dla potencjalnego zwiedzającego.
To właśnie ten album zachęcił mnie do odwiedzenia zamku Czartoryskich w Gołuchowie ; to dzięki niemu planuję wyprawę do zamku Krzyżtopór w Ujeździe.Bardzo miło jest także wspominać dawne wyprawy,przeglądanie tego albumu działa na mnie relaksująco i odprężająco.
Album ten wyróżnia się spośród wielu innych o podobnej tematyce ciekawą szatą graficzną,solidną,twardą oprawą,no i oczywiście intrygującą zawartością.Szczegółowe i rzetelne opracowanie tematu zachęca do podróży w czasie i przestrzeni.
Osobiście wolałabym,żeby zawartość merytoryczna była większa,ale przecież nie można mieć wszystkiego.Gdyby ktoś kiedyś pokusił się o monografię polskich zamków,życzyłabym sobie,aby wydało ją właśnie wydawnictwo Publicat.Byłoby to gwarancją uczty nie tylko dla ciała,ale też dla ducha.
Polecam każdemu,kto podobnie jak ja uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca,zwłaszcza te związane z historią.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/80250/cuda-polski---sladami-zamkow-i-ruin/opinia/1183141#opinia1183141 

2 komentarze:

 1. Widzę że ruszyłaś "pełną parą" :)
  Życzę powodzenia i czekam na recenzje pierwszych książek z zaprzyjaźnionych wydawnictw.
  O, i mój pb sie znalazł - miło :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ha! Ja też czekam z wielką niecierpliwością.Cieszę się,że wpadłaś!
  Pozdrowienia dla Ciebie i Lusi:)))

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.