poniedziałek, 28 lutego 2011

"Błękitnooki chłopiec"

Autor: Joanne Harris
Tytuł: "Błękitnooki chłopiec"
Wydawnictwo: Prószyński i ska
Okładka: miękka

W tej książce nic nie jest tym,czym się z początku wydaje.
Główny bohater,a zarazem narrator - tytułowy Błękitnooki chłopiec - jest jednym z trzech synów Glorii,samotnej matki borykającej się z kłopotami materialnymi i wychowawczymi ; wydawałoby się,że to jedna z tysięcy zwykłych,prostych kobiet próbujących jakoś powiązać koniec z końcem,by zapewnić synom lepsze życie,przelewająca na nich swoje niespełnione ambicje i marzenia...jak dalece może mylić pierwsze wrażenie,przekonujemy się w miarę rozwoju akcji,a towarzyszącym nam uczuciem jest odtąd narastająca groza.I niedowierzanie.Przynajmniej w moim przypadku.
Podobnie mylące jest wrażenie,że znamy i zaczynamy rozumieć motywy postępowania głównego bohatera ; kiedy poczujemy się pewnie z naszą domniemaną wiedzą,autorka dokonuje tak nagłego i niespodziewanego zwrotu akcji,że dech zapiera w piersiach.I czyni tak niejeden raz,bawi się z nami w kotka i myszkę,podobnie jak główny bohater manipuluje uczuciami otaczających go,czy to w rzeczywistości,czy to w sieci,ludzi.
Książka jest niesamowita,nieprzewidywalna,zaskakująca.Jest totalnie zakręcona,tak,że w pewnym momencie poczułam się,jakby unosił mnie szalony wir - nie mogłam zrobić nic innego,tylko poddać się niezaprzeczalnemu,przerażającemu urokowi lektury.
O ile książka wciąga bez reszty - zakończenie po prostu powala na kolana ; jest to najbardziej porażające zakończenie,z jakim dotąd miałam do czynienia.
Uwielbiam książki Joanne Harris - każda z nich jest niepowtarzalna,jest istnym majstersztykiem,a "Błękitnooki chłopiec" jest jedną z najlepszych jej "dzieci".
Po mistrzowsku manipuluje uczuciami i odczuciami czytelnika prowadząc go jak na sznurku meandrami własnej wyobraźni ; za każdym razem jest to fascynująca i pełna niezapomnianych wrażeń wycieczka.Groza zdaje się osaczać czytelnika ze wszystkich stron ; nawet po odłożeniu lektury wrażenie to długo nie mija.
Mam tu wszystko,czego oczekuję po dobrej książce.Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.